Патријарх Јован разговарао са Патријархом Теодором и Архиепископом Георгијем

Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свег Истока г. Јован је обавио телефонски разговор 18. августа 2024. године са Његовим Блаженством Архиепископом кипарским г. Георгијем, а сутрадан и са Његовим Блаженством Патријархом александријским и све Африке г. Теодором.

Патријарх Јован разговарао са Патријархом Теодором и Архиепископом Георгијем

Патријарх Јован у телефонском разговору са Архиепископом кипарским је нагласио да је Антиохијска Патријаршија са Црквом Кипра повезана и историјски и географски. – Ми смо браћа по вери већ две хиљаде година – речи су којима је Патријарх Јован истакао дубину односа две Цркве. Два првојерарха су разговарали о начинима јачања братских веза и неопходности активирања мостова комуникације у православном хришћанском свету у светлу савремених сукоба, као и о важној улози и мисији Блискоисточног савета цркава усред изазова којима се регион суочава.

Сутрадан, 19. августа, Патријарх Јован је разговарао Патријархом александријским и све Африке г. Теодором, коме је поручио: – Ми сведочимо о Христу у самој земљи у којој је Он рођен и одакле су кренули Његови апостоли. Отуда је немерљив значај опстанка хришћанског присуства на Блиском истоку. Два предстојатеља су разговарали о братским односима између две Цркве и осврнули се на ситуацију у Православној Цркви размотривши начине за унапређење комуникације међу Црквама у тренуцима када се свет и Црква суочавају са изазовима који настоје да их поткопају под маском слободе. Такође, патријарси су разговарали о начинима да се побољша улога Цркве која непоколебиво и храбро сведочи Христа на Блиском истоку, колевци хришћанства. Разматрајући општу ситуацију у региону и у свету, патријарси су изразили потребу да се духу мира и дијалога да предност над логиком ратова и сукоба који девастирају човечанство.

Извор: antiochpatriarchate.org