Јерусалимска патријаршија позива на укидање закона, ради добробити свих верника у Украјини

Дана 3. септембра 2024. године објављено је саопштење Јерусалимске патријаршије о недавно усвојеном закону у Украјини којим се предвиђа забрана рада Украјинске православне цркве.

Како преноси Моспат у саопштењу стоји:

„Иако нас је много, ми чинимо једно тело. Речи Светог Павла у његовом Првом писму Коринћанима су једноставан, али директан подсетник за свети позив Цркве на јединство. Управо у том духу Јерусалимска патријаршија, заједно са многим патријарсима и другим поглаварима Цркава, осуђује усвајање новог закона о забрани богослужења у црквама Украјинске православне цркве, који је Врховна рада Украјине усвојила 20. августа. Такво колективно кажњавање бројних верујућих мушкараца и жена не доприноси јединству и не велича мир. Не може бити никаквих оправдања за преображај верских уверења и обичаја у оружје, и сви морамо да обезбедимо да они који желе да се моле буду у могућности да то чине онако како им савест налаже. Позивамо украјинску Врховну раду да преиспита и укине овај закон ради добробити свих верника у Украјини.

Срца нам се сламају од бола због оних који су страдали, који су били приморани да напусте своје домове и који су изгубили живот у актуелном рату, али овај бол не сме да доведе до новог раскола међу верницима или до кривичног гоњења невиних људи због њихове вероисповести. Као што смо више пута понављали од почетка сукоба, Јерусалимска патријаршија препознаје оне изазове и дубоке поделе које илуструје овај сукоб и посвећена је духовној мисији дијалога и помирења кроз разговоре у братском духу. Верујемо да је то једини пут ка трајном миру између зараћених страна, као и пут ка истинском јединству у Цркви. Још једном пружамо руку братства хришћанима у целој Православној цркви, како би се окончала патња и допринело исцељењу и јачању јединства у нашој вољеној Православној цркви.“

Извор: Митрополија црногорско-приморска