Чудотворне иконе Мајке Божије: Игуманија Атонска

У част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије.

Чудотворне иконе Мајке Божије: Игуманија Атонска

По једном предању Богородица је пловила на Кипар, желећи да посети пријатеља Христовог, Лазара, који је тамо већ неколико година проповедао Јеванђеље, и очекивао долазак Свете Дјеве.

Међутим, током пловидбе, изненада је почела олуја и скренула Њен брод на тада пагански Атос. Када је Пресвета Богородица изашла на обалу, била је одушевљена дивљом лепотом и благословила је земљу, замоливши Сина Свога, Исуса Христа да га претвори у Њен врт.

Тада се зачуо глас: Нека ово место буде Твоје наслеђе и Твој врт, рај и небо спасења за оне који траже спасење! Од тог тренутка Света Гора Атонска позната је и као врт Мајке Божије

А сама икона, названа, Игуманија Атонска празнује се 14. септембра по новом, односно 1. септембра по старом календару.

Чуда

Усрдна молитва Мајци Божијој пред овом иконом помаже у свакој муци и невољи. Сматра се заштитницом монаха и монашког живота.

Изображење

Видимо Свету Дјеву у Својој карактеристичној одежди: једноставној доњој хаљини плаве боје, мафориону јарко црвене, извезеног златним порубом – како у руци држи патерицу, илити игумански штап, који је на врху украшен крстом (који подсећа на славу Христову), који је уједно знак епископске власти, над разумним стадом Христовим, те подсећа на процветали жезал Аронов.

Архијерејски жезал означава власт Светог Духа која помаже архијерејима у вођењу пастве на пут спасења. Патерица се још означава и као жезал – од грчке речи патир, што значи отац – отуда други назив, патерица, коју су архијереји примили од Христа преко апостола, како би отачки руководили својом паством

Дјева је приказана у пуној величини, како стоји на отоку, са манастирима смештеним по његовим увалама. Стоји као Она која има власт од Бога Јој дату, да својим молитвама штити оне који на њему обитавају. Она је Путеводитељка, Мајка, Заступница и Молитвеница пред престолом Сина Свога. Уједно, Она је Царица Небеска, Заштитница православних хришћана, нарочито оних који су свој живот у потпуности предали Њој и Сину Њеном.

Њена помоћ је непресушна, силна и силовита на вапаје оних који Јој се обраћају. Стога је неисцрпна Заштиница, свих који монахују, Заступница рода људског и сигурно Уточиште, свих који вапију к Њој.

Бивајући Мајка Божија, просијавши својим врлинама, како би се уопште удостојила тога назива –  Она бива тако силна Заштитница од демонских насртаја на душу људску.

Стога је Игуманија Свете Горе Атонске – на којој се непрестано узносе молитве к Сину и Богу Њеном а и Њој самој.

МОЛИТВА Пресветој Богородици у част Њене иконе ИГУМАНИЈА АТОНСКА

О, Пресвета Царице Богородице, која си Бога Слова безгрешно родила, и од Њега Своју владавину ову велику Свету Гору примила, у којој Твојим промислом сада пребивамо имајући те као Промислитељицу у свима нуждама и бедама, као што си Ти сама Царице обећала подвижнику ћутљивцу преподобном Петру, а са њим и свима нама рекавши: „Који се на овој Гори настане имају да се боре против заједничког непријатеља – ђавола, а Ја ћу им свима помагати у борби против њега за читаво време њихова живота; после смрти испросићу у Сина Мога опроштај њихових грехова, а њиховим душама велику милост“. Ова и остала Твоја обећања Царице испуни на нама, молимо Ти се, као што си испунила и она на оцима нашим који су пре нас овде живели, од којих многи уз Твоју помоћ, не само наследише живот вечни, но се венца славе од Бога удостојише. Сети се врлина ових Божијих угодника и ради њих буди нам милостива Царице, јер смо немоћни и добрим делима врло сиромашни. Зато примивши нашу веру и љубав према Теби уместо добрих дела не лиши нас ни у овоме ни у будућем веку милости Сина Твога. И опет те молимо Богомати, сети се, Тебе ради, оних који нам добро чине и њихових сродника и наших, живима сиромашнима подај здравље, благостање, а онима који су се представили од овога живота испроси од Господа опроштај грехова и удостоји их Царства небескога. Сети се Царице свих отаца и браће наше, који су на овој гори живели, и који као немоћни људи не могоше да достигну савршенство светиње и ради тога имају потребе за молитвама својих ближњих. Испуни њихове потребе благодаћу Христа Бога нашега, Кога си Ти родила, а молитвама нашим за њих принесеним, јер је Теби све могуће, Мајци нашег Цара Свемогућег. О, Пресвета Богородице, не лиши ни нас твоје материнске бриге у овом животу, и на Страшном суду Сина Твога да се под Твојим окриљем и заузимањем удостојимо радости Светих, да славимо свечасно и величанствено Име Свесвете Тројице, Оца и Сина и Светога Духа, и Тебе Владичицу и Царицу свих у бесконачне векове. Амин.

Тропар, глас 3.

Мати Божија, приносимо ти захвалне и благодарне песме, јер увек спасаваш све нас који живимо на Светој Гори Твојој од злих напада непријатеља и све нам корисно дарујеш и удостојаваш нас који те волимо Царства небескога.

Тропар, глас 2.

Када је Господ делио језике по броју својих Анђела, тада унапред знајући Тебе Дјево као Своју Мајку Пречисту, одреди Теби Свету Гору за одабрано наслеђе; зато погледај Царице на све оне који живе овде, и пошаљи Твоју помоћ слугама Твојим, да побожно проживевши пут нашег кратког живота, Твојом помоћу и заступништвом, удостојимо се да од Твога Сина добијемо велику милост.

Кондак, глас 5.

О, Богомати, ко се не радује слушајући Твоја обећања? Ко се њима неће наслађивати? Ти си рекла Богоневесто: Оне који свој живот овде добро заврше представићу Сину и Богу моме испросивши им опроштај грехова. Зато ти умилно кличемо: Радуј се надо и спасење душа наших!

Величање

Славимо те, Богородице Дјево, и поштујемо те као врховну Управитељицу Атона и нашу милу Наставницу и Заштитницу.

Елза Бибић

превод с руског: О.Б.