Патријарх Порфирије на прослави годишњице манастира Рмња

Испред Храма Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у манастиру Рмњу 13. септембра 2024. године приређен је свечани дочек Његове светости Патријарха српског г. Порфирија.

Патријарх Порфирије на прослави годишњице манастира Рмња

Преосвећени Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије са монаштвом, свештенством и верним народом дочекао је испред манастирског храма Светејшег Патријарха, после чега је служена свечана доксологија у част доласка предстојатеља Српске православне цркве у рмањску светињи која прославља 580 година постојања и која ће сутра бити освештана руком Патријарха Порфирија и отачаствених архијереја.

После торжественог чина доксологије, Епископ Сергије се обратио поздравном беседом у којој је пожелио добродошлицу Светејшем г. Порфирију који у древну свештену рмањску обитељ први пут долази као патријарх и то поводом 580. годишњице постојања и великог освећења манастирског Храма Светог Николаја Мирликијског који је током протеклих година генерално обновљен. Беседу владике Сергија можете прочитати ОВДЕ. Уследила је и беседа Патријарха Порфирија, коју у целости можете прочитати ОВДЕ, а затим и вечерње у манастирском храму које је служио архимандрит Варнава (Дамјановић) уз саслужење протојереја Милоша Црепуље, протојереја Јована Бањца и протођакона Немање Рељића.

Молитвено учешће у вечерашњој духовној радости узели су високопреосвећена господа митрополити врањски Пахомије, црногорско-приморски Јоаникије, милешевски Атанасије, далматински Никодим, захумско-херцеговачки и стонско-приморски Димитрије и брегалнички Иларион (Македонска православна црква – Охридска архиепископија) и преосвећена господа епископи горњокарловачки Герасим, бихаћко-петровачки Сергије, викарни марчански Сава и викарни јенопољски Никон.

Свечана трпеза љубави је послужена у новоизграђеној манастирској трпезарији.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка