Молитвени опроштај од Митрополита Амфилохија: Све ће више овај свети лик да сија међу нама, али и у читавом свијету

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, на празник Светог апостола и јеванђелисте Луке и Светог Петра Цетињског, у суботу 31. октобра 2020. служена је света Литургија, а потом и помен блаженопочившем Митрополиту Амфилохију.

Молитвени опроштај од Митрополита Амфилохија

Вјерном народу, који се сабрао да молитвено прослави данашњи велики празник и заједно са свештенством узнесе молитве за новопрестављеног слугу Божјег нашег духовног Оца Митрополита Амфилохија, пригодном бесједом обратио се протојереј Василије Брборић.

„Најприје да вам честитам данашњи празник, свим данашњим свечарима који славите да честитамо славу Светог апостола и јеванђелисте Луке, који је био савременик Христов, љекар по занимању и који је урадио прве три иконе Пресвете Богородице и Богомладенца Христа. Насликао је и иконе Светих апостола Павла и Петра, значи од њега је кренуо живопис икона. Прослављамо и Светог Петра Цетињског, великог архијереја, државника и миротворца“.

„Извршили смо и помен блаженог спомена Митрополита нашег Амфилохија, великог Архијереја не само Српске Цркве, него читаве васељене. Није он био Митрополит само у Црној Гори, он је био свеправославни Митрополит јер је гледао сваког човјека из перспективе вјечности, као што га је учио Свети Јустин Ћелијски. Био је наш Митрополит огроман духовни калибар, ријетки архијереј који је обиљежио 20. и 21. вијек и његова слава само ће да расте, а житије да се пише“, навео је о. Василије.

Додао је да је Митрополит Амфилохије имао велику љубав према нашем роду, али и за сваког човјека и настојао је, подсјетио је свештеник Брборић, да извуче оно најбоље, да види врлину у човјеку.

„Сасијецао је оно што је непотребно да би могли боље да растемо. То је огроман горостас људски, велики миротворац, велики духовник. Измирио је Руску Цркву, Московску Патријаршију са ЗРПЦ, његова велика заслуга је Сабор на Криту којим је желио да измири Руског и Цариградског патријарха. Огромна је његова заслуга и тек ће то вријеме да покаже“, рекао је отац Василије.

По његовим ријечима није случајно што се Митрополит упокојио у данима када прослављамо Светог Петра Цетињског и Петра II Ловћенског Тајновидца.

„Можемо слободно рећи да су они Света три Јерарха српска. И то ће вријеме да покаже. Наше је да будемо још јачи и да имамо у виду да је отишао велики теолог, али је Црква добила великог Светитеља. То нам јача вјеру. Указивао је наш Митрополит на то колико гријех богомржње и братомржње разара човјека. Треба се чувати од ових вируса, наравно, али гријеси су ти који ломе човјека, не само овдје него и у вјечности. Од тога треба да се чувамо и то је Митрополит стално свједочио“.

„Он је то звао брозомора, идеологију комунистичку која је овдје направила братоубиство и оцеубиство. Успио је, његовим молитвама, да то измири и да овдје дођу људи, ево, јуче је формирана Влада, мислим да је то, такође, његова заслуга. Како буде вријеме одмицало све више ћемо увиђати ко је Митрополит Амфилохије, тај Свети човјек“, нагласио је протојереј Василије.

Његови водичи кроз читав живот, оцијенио је свештеник Брборић, били су Свети Василије Острошки и Свети Петар Цетињски.
„Имао је ширину да у разговору саслуша другог човјека, а да се у срцу моли Господу Исусу Христу. Такав је био Митрополит, разговор са Богом и разговор са човјеком. Само од добрих и светих родитеља могу да се рађају свети људи, то је примјер за све нас и, као што сам рекао, како вријеме буде пролазило све ће више овај свети лик да сија међу нама, али и у читавом свијету. Бог да му душу прости, Царство му небеско, а свима нама да буде на спасење“, поручио је о. Василије Брборић.