Педесетница у Мајсторовини

У манастиру Свете Тројице у Мајсторовини код Бијелог Поља у недјељу је прослављена манастирска слава.

Педесетница у Мајсторовини

У древној светињи Литургију је служио протојереј Дарко Пејић уз саслужење оца Владислава Цветиковића и настојатеља манастира оца Андроника.

Послије Литургије одржана је Литија око храма а пререзан је и славски колач. Домаћин славе била је породица Јеремић, која је дио колача предала домаћину за наредну годину Здравку Оровићу.

О. Дарко је честитајући велики празник настојатељу манастира оцу Андронику подсјетио да је ово празник рођења Цркве.

Педесетница у Мајсторовини

“ Да није било овог празника не би било ни хришћанства. Само дан прије овог празника Апостоли су живјели у великом страху и били само уплашени рибари. Међутим, када је Дух Свети сишао на њих они постају неустрашиви проповједници Васкрслог Христа, толико моћни да су успјели да побиједе и најмоћниије царство тога времена -Римско цартство. И сваки човјек Хрисћанин, који се крсти и живи хришћански то јест пости, иповиједа се, моли и прицесчује, и који љуби Бога и ближњега испуњава се овом силом Духа Светога и постаје неустрашив и непобједив", бесједио је о. Дарко. Он се посебно захвалио вјерном народу које је ове године дошао у изузетно великом броју.

Педесетница у Мајсторовини

Послије литургије служено је Велико вечерње са читањем кољенопоклоних молитава, чиме вјерници, изображавају јединство хришћанске вјере, при чему се падање ничице током молитви чини у име Христовог страдања и његове смрти, а устајање у име Васкрсења Господа Исуса Христа. За вријеме падања ничице вјерници плету вијенчиће од траве, које носе кући.

Послије Литургије и причешћа вјерници су се окупили око трпезе љубави испред древне светиње.