НАЈАВА: Патријарх Порфирије 28. Јула у Велици

На празник Светог апостола Акиле и Преподобног Никодима Светогорца, у суботу 27. јула 2024. године,  Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије биће свечано дочекан у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке – Ђурђевим Ступовима.

Патријарх српски Г. Порфирије допутоваће у посјету Епархији будимљанско-никшићкој поводом обиљежавања осамдесете годишњице великог страдања српског живља у Велици подно Чакора, које се десило 28. јула 1944. године.

Његова Светост ће у суботу 27. јула, најприје посјетити древну немањићку задужбину Ђурђеве Ступове, гдје ће у 19 часова и 30 минута, бити служена свечана доксологија.

У недјељу 28. јула, на празник Светих мученика Кирика и Јулите, Патријарх Порфирије ће са седам архијереја наше Српске православне Цркве, многобројним свештенством и вјерним народом служити свету Литургију у цркви, посвећеној Светим мученицима Кирику и Јулити, са почетком у 9 часова, у селу Велика.

Литургијски ће бити обиљежено 80 година од страдања невиних српских жртава злочина у многострадалном селу Велици и околних горњеполимских села и прослављени Свети мученици Велички и Горњеполимски, које је Српска православна Црква канонизовала 2017.

Геноцид у селу Велика починиле су нацистичке војне формације и СС трупе “Скендербег”. Новија истраживања, која још нијесу завршена, показују да је тада страдало више од 500 цивила, од којих више од 100 дјеце.

Крајем седамдесетих година на том мјесту подигнут је меморијални комплекс, а Црква Светих Кирика и Јулите освештана је 28. јула 2001. године.

НАЈАВА: Патријарх Порфирије у Велици