Литургијски прослављен јубилеј 450 година обнове манастира Мораче

Светом архијерејском литургијом и свечаним програмом данас је у манастиру Морачи прослављен велики јубилеј – 450 година обнове ове немањићке лавре.

okt-2024-arhijerejska-liturgija-u-manastiru-moraca

Изложбом савременог иконописа почели IV Дани Митрополита Амфилохија

Четврти по реду Дани Митрополита Амфилохија почели су свечаним отварањем изложбе иконописа у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Дани Митрополита Амфилохија

У оквиру овогодишње изложбе иконописа, 14 аутора – иконописаца изложило је 36 икона.

У Сремским Карловцима, пре 240 година, Свети Петар Цетињски хиротонисан за митрополита црногорског и брдског

УОЧИ празника Покрова Пресвете Богородице, пре равно 240 година, у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима, за митрополита црногорског и брдског хиротонисан је Петар Први Петровић Његош – Свети Петар Цетињски. У присуству још тројице српских епископа хиротонију је обавио митрополит Мојсије (Путник).

Епископ Пајсије богослужио у Ставропигијалном Манастиру Пећка Патријаршија

Његово преосвештенство Епископ Диоклијски Пајсије, са благословом Његове Светости Патријарха српског господина Порфирија, служио је Свету Архијерејску литургију у ставропигијалном Манастиру Пећка патријаршија, поводом празника Светог Пајсија Јањевца који је небески заштитник Епископа Пајсија.

Најљепша жеља је за монаха да овдје остави своје кости

Манастир Високи Дечани у себи крије тајну о животима многих знаних и незнаних људи. Неки су од њих попут ктитора Краља Стефана Дечанског и цара Душана историји познати, а неки који су у њему живели, молили се и чували га од непријатеља и од заборава, остали су уписани само у Божијој књизи на Небу. И како би наш народ рекао ,,само их Бог зна”.

Представљамо нови пројекат: „Појмовник православља“

Од празника Покрова Пресвете Богородице, 14. октобра 2024. године, мисионарски портал „Кинонија“ почиње са реализовањем новог пројекта под називом „Појмовник православља“. Наведени пројекат ће уз менторство својих катихета, припремати ученици Православног катихизиса – Верске наставе из више средњих школа. „Појмовник православља“ је први у низу пројеката који у оквиру портала „Кинонија“ припремају и реализују средњошколци – ученици Верске наставе.

Света Архијерејска Литугија у бази 63. падобранске бригаде

У недељу 16. по Педесетници, 13. октобра 2024. године, у параклису у бази 63. падобранске бригаде служена је Света Архијерејска Литургија, уочи празника Покрова Пресвете Богородице, славе ове јединице, а уједно и 80. годишњице од оснивања прве падобранске бригаде на овај велики празник давне 1944. године.

Хиротонија архимандрита Серафима за Епископа костајничког, викара Митрополита средњезападноамеричког

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао 13. октобра 2024. године у храму Светог Саве у Београду светом архијерејском Литургијом и свечаним чином хиротоније изабраног и нареченог високодостојног архимандрита Серафима за Епископа костајничког, викара Митрополита средњезападноамеричког.

Међународна научна конференција у Карловачкој богословији

Српска православна богословија Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима, поводом 230 година свог постојања, организује од 11. до 13. октобра 2024. године међународну научну конференцију Српска црквена просвета. На свечаном отварању скупа поздравно писмо Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија прочитао је Преосвећени викарни Епископ новобрдски г. Иларион: