У манастиру Вољавац прослављени Свети царски мученици Романови

Свети царски мученици Романови Николај, Александра, Анастасија, Олга, Татјана, Марија и Алексеј молитвено су прослављени, у сриједу 17. јула 2024. године, у манастиру Вољавац.

У манастиру Вољавац прослављени Свети царски мученици Романови

Свету Литургију је служио свештеник Милосав Јовановић.

Прослављена ктиторска слава никшићког Саборног храма - Свети царски мученици Романови

На празник Светих царских мученика Романових, који се прослављају као ктиторска слава Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, служена је Света Архијерејска Литургија.

Прослављени Свети царски мученици Романови

Свеноћно бденије у Кочанима

Уочи празника светих апостола Петра и Павла, 11. јула, у храму светитеља Николаја Мирликијског у Кочанима, служено је  свеноћно бденије. Ријеч “бденије” значи “будност”, то јест провођење времена без сна. Свеноћно бденије води поријекло из најстарије епохе хришћанства, када су први хришћани неријетко читаву ноћ бдјели проводећи вријеме у молитви на гробовима мученика, у катакомбама, нарочито уочи недеље, првог дана седмице, прослављајући хвалебним пјесмама Васкрслог Христа и његове апостоле и мученике.

Епископ Методије поставио камен темељац у цркви која се гради у селу Влах код Бијелог Поља

На празник Полагања ризе Пресвете Богородице, у понедељак 15. јула 2024. године, у вечерњим часовима, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије освештао је и поставио камен темељац у цркву, посвећену данашњем празнику у селу Влах, код Бијелог Поља.

Полагање ризе Пресвете Богородице - храмовна слава цркве у изградњи у Кошутићима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је на празник Полагања ризе Пресвете Богородице, у понедељак 15. јула 2024. године, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној данашњем празнику у селу Кошутићи код Андријевице.

У манастиру Сомина освештана црква посвећена Чудотворној икони Мајке Божје Умекшање злих срца

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Светих бесребрника Козме и Дамјана, у недељу 14. јула 2024. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Сомина, гдје је освештао новоподигнуту цркву посвећену Чудотворној икони Мајке Божије „Умекшање злих срца".

Величанствена Петровданска литија кроз Бијело Поље

Празник Петровдан, који је слава цркве Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу, а уједно и слава града, прослављен је традиционалном свенародном празничном литијом. Литијом су крунисани Петровдански дани у Бијелом Пољу, који су почели 8. јула.

Величанствена Петровданска литија кроз Бијело Поље

Петровдан молитвено и свенародно прослављен у Бијелом Пољу

Поводом празника Светих апостола Петра и Павла, који је храмовна слава Саборне цркве у Бијелом Пољу, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије служио је на дан празника, 12. јула 2024. године, Свету Архијерејску Литургију, у овој великој светињи.

Чудотворна икона Мајке Божје „Умекшање злих срца“ свечано дочекана у Саборном храму у Никшићу

Чудотворна икона Пресвете Богородице „Умекшање злих срца“, која ће походити Црну Гору од 9. до 16. јула, свечано је дочекана на празник Светих апостола Петра и Павла, у послеподневним часовима, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

jul-2024-docek-cudotvorne-ikone-u-niksicu

Прослава Свештеномученика милешевских у Милешеви

У четвртак 11. јула 2024. године, поводом обележавања празника Светих Свештеномученика милешевских, у Вазнесењском храму манастира Милешеве, служена је Света архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије. Њему је саслуживао Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије и више свештеника, свештеномонаха и ђакона.