Недјеља у Бијелом Пољу

У недјељу у цркви светих апсотола Петра и Павла у Бијелом Пољу Литургију је служио јереј Никола Скопљак.

У евангелској поуци о. Никола је казао да човјек има чисту и јаку вјеру када има најчистије мисли и када му је срце испуњено благослвовом Божјим и чистоћом Божјом.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Исто тако и човјек стоји пред Богом у својој светој цркви онолико колико вјерује, онолико колико осјећа у својој души, срцу и уму, али исто тако и супротно човјек се удаљује од Бога када изгуби ту истинску вјеру, када срце и душу и ум запрља овоземаљским стварима и тако се удаљује од Господа. Данашње свето јеванђеље нам је дало примјер како се у болесника јавља здравље а у здравима болест.

"А кад уђе Исус у Капернаум, приступи к њему капетан молећи га и говорећи: слуга мој лежи дома узет и мучи се страшно. А Исус рече му: ја ћу доћи и исцијелићу га".

Господ када чини свој посао он га ради тако да од тог посла не буде само једна корист и жели да му каже на више примјера како и ми траба да поступамо. А то је у овом случају било да покаже вјеру капетанову, да прекори Јевреје због њиховог невјеровања, укаже на пророчанство о Царству и да незнабошце уведе у вјеру. И заиста је велико Божје дјело када му сам капетан каже: "Капетан одговори и рече: Господе, нисам достојан да под кров мој уђеш, него само реци ријеч и оздравиће слуг амој". Погледајте прво, драга браћо и сестре, колику вјеру има капетан. А са друге стране ријеч Божја је нешто највеће на свијету, она је заправо живот. Господ када каже животу иди у то и то биће, он иде, када каже да се врати он се враћа. Господ даје живот и смрт, он лијечи и васкрсава."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Сјетимо се и примјера праведнога Јова када је био у гноју и ранама, када је лежао у пепелу свога богаства он је имао све јачу и јачу вјеру и није се поколебао. Чак је рекао када се и моје тијело буде распадало ја ћу у мом тијелу видјети Господа. То је та вјера која је спасила слугу капетановог. Ту је Господ показао да ће онај изабрани народ, Јевреји, који су себе сматрали изабранима и да ће се спасити, бити изагнани из Царстване беског. А онда када је видио толику вјеру у капетану диви ни се и рекао: Заиста вам кажем, оволико вјере ни у Израиљу не нађох. А затим говори, да ће доћи многи са истока и запада и да ће сјести за трпезом Аврама, Исака и Јакова у Царству небескоме, а да ће они којима је прво било обећано - Јеврејима, бити истјерани у таму најкрајњу гдје је плач и шкргут зуба. Лијепо је казао Господ, и обистињује се до дана данашњег, да Јевреји нису повјеровали и гонили су Христа, и дан данас је тај народ расут по цијелом свијету. Управо када каже са истока и запада мисли се на стари народ, који није имао вјеру у Бога да ће се спасти и сјести са десне стране славе Очеве.

И тек када је изрекао то пророчанство, Господ је учинио то дјело и исцијелио слугу капетановог и рекао му: "А капетану рече Исус: иди, и како си веровао нека ти буде. И оздрави слуга његов тога часа". И Господ не само да је наградио слугу капетановог и његову вјеру него је и показао да се испунило пророчанство које је првобитно рекао. Зато драга браћо и сестре послушајмо ово свето јеванђеље, очистимо се и миодсвојихпрљавштина и болести. А Господ нам је показао како да се чистимо, тијело постом, душу молитвом и доласком у свети храм. И примјерима и дјелима које ћемо показати својим ближњим и нека би молитвама свих Светих Господ и нас једнога дана удостојио Царства небескога, за које се, у ствари, овдје на земљи припремамо“ , бесједио је о. Никола.