Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана, у уторак 14. јула 2015, Свету Архијерејску Литургију у цркви у изградњи, посвећеној овим угодницима Божјим у мјесту Биоче код Берана.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Саслуживало је свештенство беранског архијерејског намјесништва и монаштво манастира Ђурђеви Ступови.

Молитвеном сабрању поводом празника Светих Козме и Дамјана, који је храмовна слава цркве у Биочама, присуствовао је вјерни народ овог краја.

Архипастирским словом празник је вјерницима честитао Преосвећени Епископ Јоаникије.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је у бесједи истакао да је започето веома важно дјело, за све оне који учествују у њему и да је потребна права, непатворена вјера.

"Као што видимо кроз сву своју историју, иако ми понекад због своје помрачености и безумља то не видимо, имамо ријеч Божју освједочену кроз сва времена. Како вријеме пролази Господ умножава своју милост и благодат. Па имамо једну слијепу дјевојку од рођења, Свету Матрону Московску, која је у данима највећег отпадништва и безбожништва у Русији, пројавила чудотворну моћ. Била јој је потребна стална помоћ, и она била потребна онима који су јој били на помоћи, цијелом Руском народу и свијету. И њу је Господ прославио, ријечима сила Божја се пројављује у немоћи људској у потпуности само тамо гдје има праве и истинске вјере. А та вјера је извор здравља, снаге, мудрости, племенитости и човјечности. То је оно што нам треба.

Владика је нарочито нагласио да се захвалност одаје приложницима и доброчинитељима, јер није лако у тако малом мјесту са мало православних домаћинстава саградити тако лијепу светињу.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

"Наравно, још треба доста труда да се ова светиња заврши, да се лијепо украси, али оно што је најважније већ је урађено. Већ видимо њену љепоту споља, и дај Боже да она буде брзо и изнутра лијепо украшена. Да прилаз буде сређен и идуће године буде спремна за освећење. Ако не буде за сљедећу, уз нашу помоћ и љубав, и труд, за коју годину ће бити у потпуности завршена.Морам да похвалим село, одбор и домаћине, јер су заиста радили са великом ревношћу и преданошћу, самопрегором и великом пажњом. И зато је све ово тако лијепо и лијепо нам је кад се овдје овако окупимо и саберемо. Хвала на љубави. Зато и подижемо овај диван и величанствен свети храм, бесједио је владика Јоаникије, додајући да иако је храм скромних димензија, имаће исту благодат као храм Светога Саве на Врачару, Христа Спаситеља у Москви, Храм Христовог васкрсења у Подгорици … Храм божји је сам Господ Исус Христос, казао је владика.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

"Најважније нам је да градимо храмове, али смо на другој страни штошта запоставили. Надамо се у Бога да ће нас градња храмова вратити правим, истинским вриједностима, истовремено пожеливши да Господ оснажи све градитеље овог светог храма – оца Синишу Јанковића и чланове црквеног одбора на челу са Арсом Стијовићем и све људе овдје сабране. „Као и домаћина Сашу Богавца из Биоче и његову породицу, и зато нека га Бог за његову љубав, доброту и труд благослови њега и његов дом да обдари здрављем и сваким напретком. Амин боже дај, на многаја љета – закључио је владика.

У име црквеног одбора Арсо Стијовић се захвалио на бесједи и жељама владике Јоаникија, казујући да треба да буде више љубави међу хришћанима.

"Трудимо се да ову светињу изградимо како смо и замислили. Имамо жељу и вољу да то брзо завршимо и да се око ње окупљамо. Дај Боже у што већем броју. Да убрзо ова светиња забилста у свом пуном сјају – казао је Стијовић.

Домаћин наредне славе је Владо Стијовић, рођен у Биочи, данас успјешан у свом послу у Бару.

Празник Светих Козме и Дамјана прослављен у Биочама код Берана

Освештан је и преломљен славски колач, а заједничарење у име Господње и у част и славу Светих чудотвораца и светитеља Божјих Козме и Дамјана настављено је уз трпезу братске љубави.