Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

У Парохијском дому у Страшевини код Нишића у суботу 30. јануара 2016, одржана је традиционална Светосавска приредба полазника школе вјеронауке.

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

У програму је учествовало око 70 дјеце, полазника вјеронуке, коју воде попадија Лавиника Јововић и надлежни парох протојереј Велимир Јововић.

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

Поводом Светог Саве првог Архиепископа и просветитеља српског они су, као и претходних година, припремили пригодан и лијеп програм, који је почео хорским пјевањем пјесме "Ко удара тако позно“. Рецитацијама о Светом Оцу нашем Сави представило се двадесетак малишана, а овом приликом чланови КУД „Растко“, који дјелује у оквиру школе вјеронауке у Страшевини, извели су неколико народних игара. Програм је приведен крају хорским пјевањем Химне Саветог Саве, коју су присутни родитељи и публика поздравили срдачним аплаузом.

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

Дјеца и вјерни народ Страшевине и Кличева, заједно са протојерејем Велимиром Јововићем, преломили су освештани славски колач у славу и част Светог Саве, а потом се пригодном бесједом обратио отац Велимир, надлежни парох.

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

"Лијепо је и дивно кад браћа и сестре живе заједно. Тако је у Старом Завјету древни пророк Давидрекао, видећи људе како праве заједницу око Бога живога. И ми на тим темељима поучени Богом живим, научени Светим Савом чинимо то свето дјело да смо заједно и једно у Богу."

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

"Драга дјечице, видјели сте јутрос како је лијепо у цркви док се Богу молимо, како су топле наше душе, како су умиљата наша срца, како смо се узвеселили Богу живоме, како смо се узвеселили Светом Сави па вас ја зато молим да се окупљамо овдје на вјеронауци, вјеронаука нас учи том правцу и том путу. Свети Сава нас је научио томе путу. Нема спасења ван Цркве, само у Цркви Христовој православној, коју нам је Он, живи Бог с неба, дао рођењем својим и животом Његовим с нама људима. И ова ваша Светосавска приредба, ово ваше и наше Светосавско весеље изњедрило се из свете Литургије, зато сте овако лијепо рецитовали, зато сте овако лијепо пјевали, зато сте овако лијепо играли.
Кад се Богу помолимо искреног срца и душе онда ће све да буде како Бог заповиједа, а Бог је заповиједио да буде мир, љубав и благостање. Богу припада да буде на првом мјесту и ми смо Му данас дали то прво и врховно мјесто, а онда Он нама дава наша мјеста. Дао нам је данас лијепа мјеста, да будете најљепша дјеца у Никшићу“, рекао је о. Велимир.

Прослава радосног празника Светог Саве приредбом у Страшевини

Подијељени су светосавски пакетићи, који су обезбијеђени захваљујући прилозима приватника из Никшића, на чему је захвалан надлежни парох свештеник Велимир Јововић.