Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

Светосавска академија у част равноапостолног, првог српског архиепископа и просвјетитеља Светог Саве одржана је 30. јануара 2016. у Центру за културу у Мојковцу.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

Бројно свештанство, монаштво и присустни народ благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је казао да овогодишња прослава празника Светог Саве протиче у свјетлости великог јубилеја стогодишњице Мојковачке битке.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

"Сабрали смо се, драга браћо и сестре, поводом двије прославе - поводом прославе Мојковачке битке, коју смо, већ, прославили, али је славимо и даље, и поводом Савиндана. Сваке године, поводом Савиндана, имамо дивне свечаности у свим градовима у Црној Гори и у граду Мојковцу, који се у новије вријеме све више украшава Божјим храмовима, светињама, а центар свих тих светиња је храм Рођења Христовог, подигнут за спомен мојковачких јунака и то је један знак Божји и светосавски у Мојковцу“.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

"Свети Сава је научио свој народ, своје отачаство да љуби Бога свим срцем, свом душом и ближњег као самог себе, а највећи израз љубави према ближњем је тај када је неко спреман и живот свој да положи за ближњега свога по угледу на Господа Христа Који је свој живот положио за спасење рода људског и Своју живоносну крв излио за наше спасење и за живот вјечни“.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

"Следујући тој жртви, том идеалу, тој вјери - мојковачки јунаци, уздигнути Божићем, али и науком и духом Светог Саве, они су овдје дали такав отпор непријатељу величанствен и у погледу жртве за отаџбину, а нарочито у погледу жртве за браћу, поучени Светим Савом, Његошем, Марком Миљановим, својим прецима, а то је лијепо забиљежила Василија Вукотић у оном свом дивном свједочанству и, ето, укратко постоје неке везе, не површне него дубоке, али скривене између Светог Саве, Косовског завјета и између светосавља и мојковачког јунаштва“.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

"Нека нас Господ укријепи и оснажи духом Светог Саве да бисмо увијек ишли путем Божјим, да бисмо живјели духовним животом, увијек напредовали у вјери и свим врлинама, части, племенитости, поштењу, добрим дјелима, у љубави према ближњем и да би, на такав начин, цвјетало свако добро у нашим домовима и нашим породицама“, поручио је Преосвећени владика Јоаникије.

Слово о Светом Сави, првом архиепископу и просветитељу српском казивао је протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије.

Мојковачки јунаци били су поучени духом и науком Светог Саве

У свечаном културно-умјетничком програму Светосавске академије, коју организују Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Мојковац, учествовали су: хор Светих Јоакима и Ане, КУД „Весна“ из Мојковца, гуслар Милета Пантовић, солиста на хармоници Никола Медојевић и дјеца рецитатори.