Сто десет година од битке на Мачковом камену

Поводом обележавања сто десет година од Битке на Мачковом камену, 19. септембра 2024. године, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије, уз саслужење Преосвећеног Епископа шабачког г. Јеротеја, началствовао је светом архијерејском Литургијом у храму Светог деспота Стефана Лазаревића на Мачковом камену.

Сто десет година од битке на Мачковом камену

„У данашњем Јеванђељу Гопод је изрекао једну велику тајну духовног сродства, не само као биолошког, телесног и генетског који свако од нас добија долазећи у матицу живота, имајући тај велики дар Божији да уђемо из непостојања у постојање, из небића у биће и узмемо на себе све оно у месту, породици и земљи где смо се родили, обукавши се у то генетско и биолошко наслеђе, него Он говори о нечему много дубљем, вишем и узвишенијем, о једном новом квалитету живота. О том духовном сродству, Господ каже: „Ко слуша речи небеске и о њима размишља, ходи за мном и по Јеванђељу поступа и твори вољу Божију, тај је брат мој, сестра моја и  мати моја“. Порука овог Јеванђеља је да колико год ми били потомци наших дивних и племенитих предака, ако не будемо се ородили и сродили са Христом, идући за Њим, слушајући Његово Јеванђеље и поступајући по Њему, ми ћемо отпасти од својих славних и дивних предака и витезова српског рода“ – беседио је владика Методије.

На крају свете Литургије, присутнима се обратио владика Јеротеј:

„Благодарим свима што сте се данас окупили да се помолимо Богу, да прославимо прво Бога, а затим да се помолимо Богу за све наше јунаке, за све наше претке коју су пострадали на данашњи дан давне 1914. године. Благодарим епископу будимљанско-никшићком г. Методију, који је данас дошао овде да началствује светом Литургијом, а са њим је присутан и сав народ његове епархије. На територији његове епархије се десила велика и знаменита Мојковачка битка, где су славни Црногорци штили пролаз српске војске које се повлачила преко Албаније. Доласком и присуством владике Методија, ми овде сведочимо да смо једно, као што је једно био српски народ у то време. Битка која се овде одигла је једна велика духовна победа, јер су наши преци који су бранили свој народ, своју земљу и  своју нејач, водили праведну борбу и испунили Христову заповест да је нема ништа веће до ко положи живот свој за своје ближње“.

Сто десет година од битке на Мачковом камену

По завршетку свете Литургије, преосвећени архијереји су служили помен код спомен-костурнице на Мачковом камену свим пострадалим војницима и жртвама великог рата, а потом обишли храм Вазнесења Гоподњег у Крупњу, који је подигнут у спомен на жртве пострадале на Мачковом камену и у чијој крипти се налази костурница са посмртим остацима погинулих војника.

‍У току дана архијереји су посетили и манастир Светог Николаја Жичког на Соко Граду, где је владика Методије служио помен блаженопочившем епископу шабачком Лаврентију.

У смирај дана, у Великој сали Библиотеке „Политика“ у Крупњу, у организацији општине Крупањ, у присутву епископа Методија и Јеротеја, одржана је Свечана академија повод сто десет година од Битке на Мачковом камену.

Сто десет година од битке на Мачковом камену

Поздравно слово је произнео владика Јеротеј:

„А шта би, на крају, ми Срби имали себи да кажемо када је реч о Бици на Мачковом камену? Најпре то да никада не смемо заборавити своју прошлост и све оне који су пре нас живели и умирали на овој земљи. Не смемо то, ради Божије правде али и ради благослова садашњих и будућих поколења. Имали бисмо себи да кажемо и то да нам је бескорисно, штавише штетно, да се испразно хвалимо својом историјом и својим великанима, уколико се не трудимо да живимо достојно свега оног светог и честитог што се породило у роду нашем. Само уколико на делу покажемо љубав и поштовање према својим прецима и претходницима, моћи ћемо да се назовемо њиховом истинском децом и да се надамо њиховом благослову“.

Извор: Епархија шабачка