Владика Јоаникије: Мала је људска љубав и ограничена, али кад се повеже са Божјом љубављу она постаје бесконачна

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у 15. недјељу по Духовима, на празник Светог мученика Созонта и Претпразништво Рођења Пресвете Богородице, 20. септембра 2020. Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Владика Јоаникије

Обраћајући се ријечима архипастирске бесједе, Епископ Јоаникије је казао да начин на који се молимо у служби Божјој и како су управљене наше мисли то треба да се, на чудесан начин, преточи и у наш свакодневни живот. Онда ће наше живљење, поучавао је Владика, бити непрестано славословље Богу.

„Биће достојно човјека и биће радосно живљење, јер у томе јесте смисао – да дарујемо оно што имамо, прије свега, да узносимо благодарност Богу. На светој служби узносимо оно што је најважније за човјеков живот, за његов опстанак овдје на земљи, хљеб и вино, а тиме, заправо, узносимо цио свој живот“, казао је Преосвећени Епископ и додао:

„У хљебу и вину је све оно што је најбоље на земљи. У плодовима пшенице и винове лозе је све што човјеку треба, а када сагледавамо јединство природе и јединство живота, ништа није само за себе. Тој пшеници треба земља, треба јој влага, треба јој вода, треба јој сунце, треба јој ваздух, треба јој вјетар, треба јој труд и љубав са којом се она сије и жање. Исто тако, треба много труда око винове лозе као и око свега другог на земљи“.

По Владикиним ријечима, све то се сабере и принесе на светој служби као хљеб и вино.

„Они се освећују на светој служби и тако молимо Господа, Он тако чини и прима, да их освети и узнесе у пренебесни свој жртвеник и да нам за то пошље благодат, да нам одговори на нашу љубав својом љубављу. Мала је људска љубав, она је ограничена, али кад се повеже са Божјом љубављу она постаје бесконачна. Једино Божја љубав је неисцрпна, божанска, увијек нова, не застарјева, увијек чисти, увијек просвјетљује, увијек очишћује, увијек обнавља наше биће. Зато се молимо да Господ ниспошаље нама своје дарове, дар Светог Духа, а то су дарови, не људске, него Божје истине, правде, љубави, радости, доброте, чистоте и свега што нам од Бога долази“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Поручио је да је веома важно живјети хришћански, а то значи, нагласио је Епископ Јоаникије, да онако како се молимо и како вјерујемо да тако поступамо у животу.

„И ако то, заиста, хоћемо то ће нам се, уз Божју помоћ и уз помоћ Светих Његових, сигурно и догодити. Ми се, увијек, молимо Богу, али призивамо у помоћ Његове Свете. То је Богу угодно и зато прослављамо оне које је Бог прославио и призивамо их у помоћ, јер су они заслужили својим подвизима, својом љубављу, својом жртвом да стоје пред Престолом Божјим и да се моле за нас“, рекао је Владика.
Он је позвао вјерни народ да учествују у литургијском прослављању наступајућег великог и дивног празника Рођења Пресвете Богородице.

„Сјутра прослављамо предивни празник Рођења Пресвете Богородице. Сваки Богородичин празник је превелика радост и на Небу и на земљи. И зато вас молим  да се не лишавате те радости, да долазите на недељне и празничне службе и на сваку службу Божје, када год сте у прилици, јер ћете од Бога бити благословени и награђени ако долазите чистог срца, добре намјере, добрих мисли“.

„Ако желите себи добро и ближњима својим немојте никада у храм долазити, као што то често међу нама људима бива, са злопамћењем, мржњом, оговарањем, са другим слабостима и прљавштинама које нас сналазе у животу. Треба увијек да се припремимо да идемо чистог и отвореног срца, а кад имамо чисто и отворено срце Бог ће у њега излити своју божанску милост, благодат, истину и правду“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.