Изложба „Портрети Митрополита црногорско-приморских“ Весне Сушић из Никшића дио IX Фестивала хришћанске културе

У оквиру IX Фестивала хришћанске културе, који је од 12. до 21. септембра одржан у Зајечару, изложбом „Портрети Митрополита црногорско-приморских“ представила се академска умјетница Весна Сушић из Никшића.

Портрети Митрополита црногорско-приморских

Изложба је отворена 19. септембра у Народном музеју у Зајечару, родном граду умјетнице, а поставку чини 13 великих портрета митрополита црногорско-приморских, који су рађени по наруџбини и са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Г. Јоаникија.

Како је Сушић изјавила за локалне медије за израду портрета јој је било потребно годину дана. За њу је ово био веома изазован рад, нарочито приликом сликања портрета личности за које се не зна како су заиста изгледали.

„Велики изазов је био радити слике митрополита за које нисам имала фотографије, већ сам их радила по цртежима или сликама других људи, па су те слике рађене на специфичне начине, са другачијим анатомским решењима од оних које бих очекивала да видим на фотографији. Митрополита Саву сам радила мјесец дана свакодневно, док сам Митрополита Јоаникија урадила за два дана. Јако волим да сликам портрете, волим да сликам и посматрам људе, тако да ми је све ово на неки начин лако прошло“, навела је Сушић.

Изложбу је отворио Митрополит тимочки Г. Иларион, који је захвалио ауторки на одзиву да овим радовима учествује у овогодишњем зајечарском Фестивалу хришћанске културе. Навео је да је са умјетницом договорено да, у наредном периоду, наслика и портрете свих епископа Епархије тимочке.

Изложба је изазвала велику пажњу публике, како сами портрети, а тако и умјетнички рад Весне Сушић, која је сабрала на једном мјесту портрете митрополита црногорско-приморских, а то су: Митрополит Данило I (Петровић Његош) 1697 – 1735. године, Сава (Петровић Његош) 1735 – 1781. године Митрополит црногорски и скендеријски, Петар II Петровић Његош 1830 – 1851. године Архиепископ и Митрополит црногорски, скендеријски и приморски, Иларион Рогановић 1860 – 1882. године Митрополит црногорско-брдски, Висарион Љубиша 1882 – 1884. године Митрополит црногорски, Митрофан Бан 1885 – 1920. године Архиепископ цетињски и Митрополит Црне Горе, Брда и Приморја, Гаврило Дожић 1881 – 1950. Митрополит црногорско-приморски 1920 – 1938. потоњи Патријарах српски 1938 – 1950. године, Свештеномученик Јоаникије Липовац 1940 – 1945. године Митрополит црногорско-приморски, Арсеније Брадваревић 1947 – 1960. године Митрополит црногорско-приморски, Данило Дајковић 1961 – 1990. године Митрополит црногорско-приморски, Амфилохије Радовић 1990 – 2020. године Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски и егзарх Пећког трона, Јоаникије Мићовић (1959) Митрополит црногорско-приморски.

Академска умјетница Весна Сушић дипломирала је сликарство на ФЛУ у Цетињу, магистрант је на истом факултету. Радила је као сценограф и графички дизајнер. Води школу сликања „Отворени Атеље“. Запослена је као сценограф у Никшићком позоришту. Имала је више самосталних изложби у: Зајечару, Никшићу, Будви, Тивту, Београду, а групно је излагала више од четрдесет пута. Добитница је  награде Гран-при Међународног бијенала „Милан Бесарабић”, Ново Градиште, Србија.