Прослава Свештеномученика милешевских у Милешеви

У четвртак 11. јула 2024. године, поводом обележавања празника Светих Свештеномученика милешевских, у Вазнесењском храму манастира Милешеве, служена је Света архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије. Њему је саслуживао Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски г. Атанасије и више свештеника, свештеномонаха и ђакона.

Прослава Свештеномученика милешевских у Милешеви

Након прочитаног јеванђелског зачала, по благослову Архиепископа Атанасија, сабраном верном народу обратио се Епископ Методије: – Чусмо у Светом Јеванђељу шта Господ каже какви треба да будемо да бисмо били свети и блажени. У овом свету у коме живимо све је неизвесно, а једино је извесно да ће човек умрети и да ће се са смрћу срести. Господ нам је рекао да је Он победио ту физичку смрт, али да се више треба бојати духовне смрти. Физичка смрт је раздвајање душе од тела, а духовна смрт је раздвајање и отпадање човека од Бога.

– Где је Божија близина ту је и Небеско Царство и то је једино место где смо сигурни. Оно што ми ишчекујемо цели свој живот то је оприсутњење будућности, односно Царства Небескога, које је сада и овде, на Светој Литургији, где чекамо да се причестимо Телом и Крвљу Христовом.

– Свима оним мученицима који су телом пострадали али који су истрајали на путу Христовом, јеванђелском, и које ми данас прослављамо, смрт није могла ништа. Дакле, смрт су само врата кроз која треба проћи у Живот Вечни, ако човек не погине духовном смрћу, рекао је Епископ Методије призивајући Божији благослов, благослов Пресвете Богородице и Светих мученика милешевских, на све сабране.

Многи од присутних сабраних врених постом и молитвом су се спремали за сједињење са Господом Исусом Христом па су, на позив ђакона са двери, приступили и причестили се Божанским Телом и Крвљу Господњом.

Прослава Свештеномученика милешевских у Милешеви

После заамвоне молитве освештани су славски дарови које су милешевске монахиње, са игуманијом Аквилином, припремиле у част Милешевских мученика.

Високопреосвећени Архиепископ Атанасије обратио се по отпусту присутнима бираним речима у којима је подсетио на Свете милешевске мученике: – Данас је дан велике радости. Ми се подсећамо на оне који су пострадали, и за нас је то дан радости, иако ће то некоме бити чудно. Укључујући се на наше вековно хришћанско искуство видимо да радост долази од Господа Христа и неуништива је, за оне који са Христом увек остају. Ми смо истински радосни када се подсећамо на оне које је сам Бог записао у Царству Своме. То су слуге Његове које су издржале са Њиме до краја. Тиме су се они прославили и тиме су крунисани венцима Вечног Живота.

– Кроз историју било је много смутних времена. Многи су у тим временима пострадали. Али, нису сви добили мученичке венце. Мученичке венце добили су они који су укорачили у Царство Небеско, који се од Христа нису одвојили и који су знали за шта живе. Они који су издржали до краја у тешком времену, на тешком погубном простору, они нам данас светле и упозоравају нас да сви будемо пажљиви у служби која нам је поверена, сви заједно, чувајући једни друге и подсећајући се на речи Апостола Павла који нас упозорава да пазимо како живимо, да не бисмо били на спотицање онима за које Христос пострада, за које проли Своју Крв.

Прослава Свештеномученика милешевских у Милешеви

– Одговорно је бити хришћанин, нарочито у овим смутним врменима. Хришћани су драгоцени зато што оприсутњују Христа, и вером својом и начином живота. А Христос је једини Спаситељ света. Прави хришћани, он који издрже до краја, сарадници су у спасењу света, рекао је Архиепископ Атанасије захваљујући Епископу Методију на љубави коју је показао доласком у Милешеву на заједничку службу Божију којом изражавамо своју заједницу и јединство, међу собом и са Христом Богом.

У манастирској гостопримници приређена је заједничка трпеза љубави за све сабране на Божанској Литургији.

Беседу Епископа Методија можете послушати ОВДЕ.

Беседу Архиепископа Атанасија можете послушати ОВДЕ.

Извор: Епархија милешевска