Свети Симеон Мироточиви – ктиторска слава у Манастиру Студеници

Данас наша Света светосавска Црква слави молитвени спомен на Преподобног богоносног и мироточивог оца Симеона – утемељитеља српске државе, заштитника ништих и убогих, научитеља Христовог закона у своме народу, искоренитеља јереси, ктитора цркава и манастира, љубитеља ангелског лика.

Свети Симеон Мироточиви – ктиторска слава у Манастиру Студеници

Празновање Преподобног у нашем манастиру почиње свеноћним бденијем, уочи славе, у коме поред верника, већ традиционално за певницом узимају учешћа и свештеници из наше Епархије, који су још као ђаци долазили на бдења.

На дан Светог, Литургију је служио Преосвећени Епископ жички Господин Јустин, а саслуживали су му игуман ове свете обитељи архимандрит Тихон (Ракићевић), архимандрит Дамјан (Цветковић), архимандрит Сава (Илић), јеромонаси Виталије (Милошевић) и Иларион (Богојевић), протосинђел Стефан (Чкоњевић), свештеници из Епархије жичке и рашко-призренске, као и војни свештеник из Лађеваца јереј Владимир Благојевић, као и протођакон Немања Рељић (Епархија бихаћко-петровачка) и ђакон Стефан Симић.

На Светој Литургији биле су монахиње из Манастира Жиче, Благовештења Кабларског, Каменца, Градца, Сретења, Ковиља, Подмалинског, Савине Главице, монаси из Манастира Рујана, Преображења, Згодачице, Стубла, као и многобројни верни народ.

Владика Јустин је на крају Литургије произнео беседу у којој је подсетио народ на почетак Великог поста, те да нам се за њега ваља спремати покајањем, постом, исповешћу, а као темељ целог тог здања треба да поставимо смирење. Тако је и Преподобни Симеон чинио када је отишао на Свету Гору и предао се на руковођење своме сину, Светом Сави.

Беседу Епископа Јустина можете послушати ОВДЕ.

Почаст Светоме Немањи указало је и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Државни секретар Зоран Антић положио је венац код кивота Преподобнога, а то је пракса које ово министарство чини код свих наших владара.

Славље је настављено за празничном трпезом.

Извор: Епархија жичка