Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је 37. седмице по Духовима, на празник Светог мученика Трифуна, у недјељу 14. фебруара 2016, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Подмалинско.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

Саслуживали су свештеници и монаси Епархије будимљанско-никшићке: архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела, јереји Данило Зиројевић и Драженко Ристић, ђакон Константин Дојић.

Преосвећени Епископ Јоаникије се у својој архипастирској бесједи осврнуо на јеванђељску причу о грешном и грамзивом царинику Закхеју, који се преобразио у оном моменту када је Господ Исус Христос ушао у град Јерихон.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

"Закхеј је, добивши велико интересовање, видјевши како народ иде за Христом, осјетио нешто у души својој. Он је оставио и царину и своје занимање, гурао се кроз народ да би угледао Христа и чуо Његову ријеч, не би ли Га додирнуо. Међутим, био је малог раста, па је ријешио да се попење на једно дрво. Господ Исус Христос је осјетио ту његову жељу, то његово интересовање и позвао га по имену: Закхеју, сиђи брзо, јер ми данас ваља бити у дому твоме. Сви су се зачудили када су чули да је Господ и божански Учитељ одабрао Закхеја да у његов дом уђе“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

"А Закхеј се тога удостојио зато што је оставио своје пређашње занимање, што се догодила промјена у његовој души, што је већ био наредан да постане хришћанин, ученик Христов, па чак и апостол Христов, као што је касније и био проповједник истине Божје. Он свједочи да се измијенио, да се ослободио од грамзивости, ослободио од самог себе и појавио се нови лик, онај прави исконски, истински лик Божји у њему и од тог момента постао је вјерујући човјек, почео је духовно да узраста, а свему је почетак било то интересовање за ријеч Божију, за сусрет са Христом“, казао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

На тај пут Божји, поручио је Његово Преосвештенство, позвани смо сви ми хришћани, а од нашег интересовања, нашег настојања, наше пажње, ревности, уредности зависи докле ћемо стићи на том путу.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Подмалинско

"Ако у овом животу кренемо правим путем Божјим онда се тај пут наставља и у вјечности и нема краја напредовању и духовном узрастању, приближавању, сједињавању, уподобљавању и саображавању Господу нашем Исусу Христу“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.