Скупштина Удружења Бањана и Рудињана "Владика Сава Косановић“

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у суботу 13. фебруара 2016, одржана је редовна годишња скупштина Удружења Бањана и Рудињана "Владика Сава Косановић“.

Скупштина Удружења Бањана и Рудињана

Рад скупштине и активности Удружења Бањана и Рудињана "Владика Сава Косановић“ благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Поздрављајући бројне учеснике и госте скупштине Преосвећени Епископ Јоаникије се осврнуо на дјело Митрополита Саве Косановића, заслужног јерарха Српске Цркве и велике историјске личности нашег народа.

Скупштина Удружења Бањана и Рудињана

"Митрополит Сава Косановић је велики и као српски владика и као писац, као исповједник вјере, али, највећи је тиме што је испунио ону Божју ријеч "Блажени прогнани правде ради, јер је њихово царство небеско“. Он је проговорио о муци и својој, а нарочито о муци српског народа у Босни и Херцеговини послије анексије. Многи, нажалост, и од српског народа нијесу имали слуха, многи га нијесу разумјели, али, ипак, његова ријеч исповједничка је прозвучала тада и допрла до свачијег срца, до свих оних који су размишљали о ослобођењу и уједињењу српског народа“.

Скупштина Удружења Бањана и Рудињана

"Својим примјером је показао пут којим треба ићи и тада и сада, а његов примјер је био знаковит шта ће се у будућности догодити ако будемо лабави и ако не будемо знали да се супроставимо злу које долази. Оно што се догодило прије сто година са Митрополитом Савом Косановићем, то се догодило и са цијелим народом сарајевске Митрополије. Он, који није могао добити ни два метра за свој гроб да се сахрани у својој задужбини поред сарајевске Богословије, предуказао је на то шта ће се догодити са српским народом у Сарајеву и околини и много шире. Ако има неко чија је ријеч света и истинита, натопљена жртвом, мучеништвом и исповједништвом то је Митрополит Сава Косановић“, нагласио је Владика Јоаникије, указујући на ријечи Митрополита дабробосанског Николаја, наследника Саве Косановића, да је он личност која заслужује да буде проглашен за новог српског светитеља.

Скупштина Удружења Бањана и Рудињана

"Сјећам се кад смо преносили његове свете кости прије 10-15 година, испуњавајући његов тестамент, његов наследник, сада већ блаженопочивши Митрополит дабробосански Николај је нама, млађим владикама и свештеницима рекао: Овај човјек заслужује и да га прогласимо за новог светитеља српског. Треба браћо на томе радити, а то ће бити ваша дужност. Ето, такво завјештање нам је оставио његов наследник и мислим да је потпуно у праву. Дјело Митрополита Саве је актуелно и то је осјетио и наш народ“.

Скупштина Удружења Бањана и Рудињана

Скупштином је предсједавао Бранислав Баћовић, предсједник Удружења, годишњи извјештај о раду Удружења Бањана и Рудињана "Владика Сава Косановић“ поднио је Михаило Миљанић, а скупу се обратио и Милован Ковачевић, предсједник Удружења„Стара Херцеговина“ из Грахова.