Литургија у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

У 29. недјељу по Духовима – Светих праотаца, када наша Црква прославља Материце, 27. децембра 2020. света Литургија служена је у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијело Пољу.

Литургија у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Литургију је служио свештеник Александар Раковић који је, у обраћању сабранима, подсјетио на Јеванђеље по Луки, које доноси чудесну и корисну причу за духовно узрастање и уздисање, за усавршавање на путу Христовом.

“Чусмо да се у тој причи говори о једном домаћину који све редом позива на гозбу, и којем се једни за другим одговарају да не могу да дођу. Један се одговара због тога што мора да надгледа волове, другом је изговор био што се  женио.. неко је купио имање, некретнину, па сад има већу бригу од тога да угоди домаћину. Тај домаћин је Бог и Он све нас позива на ову литургијску, евхаристијску гозбу, а ми, стално, налазимо неке разлоге, све нам бива некада прече од Господа. Господ је ту, чека нас и призива. И онда Господ каже слугама Божјим, а слуге су апостоли, проповиједници ријечи Божје, позива их да изађу по  градовима, по раскршћима, по селима и да призивају све народе. А на крају ове јеванђелске приче Господ опомиње: Јер је много званих, али је мало изабраних“.

„Сви смо ми позвани, и ми овдје и свугдје у свијету. Широм свијета се проповиједа, хвала Богу, дошло је вријеме па се ријеч Божја и православље, истина Божја, шире на све континенте и на четири краја свијета. Све нас Бог, његове слуге, апостоли и проповиједници позивају. Остаје на нама да ли ћемо се одазвати. Неки се нису одазвали, многи су дошли на сабрање, али нису били изабрани, а зашто нијесу? Јер нису живјели како треба, нису имали свечане хаљине за свадбу. Свечана хаљина за свадбу значи чист и непорочан живот и трудољубиво срце у тражењу Бога, у вршењу заповијести Његових. Остаје позив да се сабирамо, али не било како, него, опет, изнова понављамо и у ове Божићне дане, да морамо, увијек, да се припремамо да спремни излађемо пред Господа“.

„Не треба сматрати себе недостојним, па избјегавати евхаристијски, литургијски сусрет са Господодом, али, свакако, не треба ни приступати било како. Зато нам Црква прописује пост, зато нас позива да постимо, да се непрестано Богу молимо и да се кајемо за своје  гријехове, јер смо људи, падамо и гријешимо. Позив Божји је да се кајемо и да са свесрдним покајањем прилазимо Светим Тајнама које нам се дају од свемилостивог Господа, ради отпуштења и опроштења наших гријехова. А не могу нам бити на опроштење ако наше срце није покајничко, ако није искрено према Господу. Зато нека нам Господ да искрено срце, нека нам да покајања, трудољубља у посту, у подвигу духовном, да заједно дочекамо један од најрадоснијих хришћанских празника - Рођења Богомладенца Исуса Христа”, бесједио је отац Александар.