Црква не заборавља најугроженије међу нама

Из Народне кухиње “Дивна Вековић” која већ три године ради при манастиру Ђурђеви ступови у Беранама свакодневно се испоручује храна најугроженијим становницима на градском и сеоском подручју.

Црква не заборавља најугроженије међу нама

Последице избијања епидемије корона вируса у Црној Гори због којих је, између осталог, дошло и до повећања броја незапослених а самим тим и броја породица које се суочавају са све већом немаштином нажалост нису новина. Пандемија је измијенила животе свог становништва али чини се да су њеним ударом највише погођени најстарији и “најрањивији” међу нама, пензионери и они који су стицајем животних околоности остали да живе у домаћинствима у сјеверним и руралним крајевима државе. То потврђује и прича јеромонаха и сабрата манастира Ђурђеви ступови Саве Вукајловића, управника Народне кухиње “Дивна Вековић” која од Васкрса 2017.године ради на подручју беранске општине. Он је за портал Српске новине казао да су у протеклих, мало мање од годину дана, повећани захтјеви за пружање помоћи тамошњем становништву, међу којима је највише старијих људи који нису у стању да се брину о себи због епидемиолошке ситуације.

“Храну допремамо до сваког корисника и за то постоји устаљених пет пунктова у граду а за кориснике који су слабо покретни храна се одоноси до мјеста њиховог становања”, навео је Вукајловић.

Да се из сваке лоше ситуације може извући и нешто добро, према ријечима Вукајловића, потврђује и чињеница да им значајна помоћ долази од породица које су у овом времену изгубиле неког од чланова фамилије јер новац намјењен за ручак послије сахране они сада доносе као прилог у кухињу да се ручак за покој душе преминулога подијели корисницима.

Он је подсјетио да су корисници Народне кухиње грађани Берана и околних села као и прогнаници са подручја Косова и Метохије.

“Храну и све што је потребно нашим суграђанима обезбјеђујемо без обзира на вјеру и нацију”, казао је Вукајловић истичући да су међу њиховим корисницима и 40 припадника исламске вјероисповјести.

Према његовим ријечима у кухињи се свакодневно спремају кувани оброци.

“У почетку је то било око 50 оброка дневно а ево сада три године касније ми спремамо 240 оброка сваки дан и помажем породице из других општина сјевера тако што им на почетку недеље шаљемо намирнице неопходне за цијелу недјељу”, истакао је Вукајловић.

Он је подсјетио да рад Народне кухиње помажу Епархија будимљанско никшићка и Митрополија црногорско приморска преко манастира Острога.

“Велику помоћ добијамо и захваљујући Драгославу Шћекићу, предсједнику беранске Општине који сваки мјесец са својим запосленима одваја дио зараде за рад кухиње. Ту су и запослени у другим јавним предузећима, од којих посебну захвалност дугујемо власнику фирме ТДС који сво вријеме поклања брашно за хљеб и пекари Марковић која хљеб бесплатно пече”, казао је Вукајловић.

Он је казао да су врата ове Народне кухиње отворена за све којима је потребна помоћ а да они који желе да помогну рад кухиње могу то учинити прилогом на жиро рачун број 535 15064 89 код Прве банке или донацијама у виду хране, одјеће, обуће у просторије кухиње при манастиру Ђурђеви Ступови.

Извор: Српске новине