Јеромонах Пајсије: Дужни смо да једни другима поклањамо љубав и поштовање (ВИДЕО)

У 29. недјељу по Духовима – Светих Праотаца, када наша Црква прославља Материце, 27. децембра 2020. молитвено је било у манастиру Ђурђеви Ступови.

Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење свештенства беранског намјесништва и монаштва Манастира, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије.

Послије читања светог Јеванђеља, бесједио је јеромонах Пајсије (Ђерковић), сабрат ове свете обитељи, говорећи о чврстој вјери, какву је исповједио праведник Божји Аврам, који ниједном није посумњао да је Бог кадар учинити оно што обећа.

„Сјетимо се и пророка Божјих који су за ријеч Божју и истину Његову били каменовани и убијани. Сви ти праведници Божји живјели су за ријеч Божју, да је творе и да је говоре, међутим, били су слабији од смрти. То значи да су она рајска врата, која су се затворила после Адамовог пада, изгнања човјека из раја, и даље остала затворена. Њихова праведна дјела нису их могла отворити, али је зато та врата отворио Христос“, казао је о. Пајсије.

Додао је да се Христос оваплотио, постао као један од нас, узео нашу природу и исцијелио је, како бисмо ми кроз Њега могли да побиједимо смрт.

„Чули смо у данашњем Апостолу: А када се јави Христос, живот наш, онда ћете се и ви с Њиме јавити у слави. Због тога су Праоци и пророци, који су најављивали Христов долазак, с радошћу чекали тај догађај како би њихова праведна дјела добила своју вриједност и како не би пропала. Да су њихова праведна дјела била кадра да их спасу не би се Христос оваплотио. Један руски светитељ каже да Бог спасава све, само не спасава онога који сам себе хоће да спаси“, навео је отац Пајсије.

Осврнуо се и на свето Јеванђеље о гозби коју Христос припрема и на коју позива све.

„Прво позива одабране госте, неки се нису одазвали, а онда каже слугама својим да доведу све које нађу. Ту причу често чујемо, она нас подсјећа на то да ми треба да се припремамо за овај позив Божји, да се облачимо у одијело праведности како се не би затекли наги када нас Бог позове. И да имамо на уму да нас не спасавају праведна дјела, него нас спасава Бог оваплоћени, распети и васкрсли“, бесједио је јеромонах Пајсије, додавши да у други недјељу пред Божић прослављамо Материце.

Народни обичаји везани за овај празник нијесу устаљени у другим православним Црквама, који има своју теолошку основу и спада у празнике који претходе Рођењу Христовом.

„Символика празника Дјетињци, Материце и Оци је да смо дужни да поклањамо једни другима љубав и поштовање“, указао је о. Пајсије, честитајући мајкама данашњи празник са жељом да у здрављу и радости сви дочекамо најрадоснији празник Рођења Богомладенца Христа.

Кратким архипастирским словом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

„Нека буду срећни и благословени сви ови дани који нас воде Рођењу Христовом. Данас, посебно, желимо да честитамо свим мајкама, да се радују својој дјеци и овом празнику, да своју дјецу науче светој вјери православној, да их воде у храм, да из малена заволе љепоту дома Божјег, да упију ту вишњу, Божанску љепоту и да оплемене своје душе, своје умове и срца, па када им дјеца одрасту неће имати проблема с њима, ако су лијепо васпитана, ако су пуна врлина, пуна вјере, доброте. То је оно што је дужност мајки и отаца. Зато уочи Рођења Христовог имамо празник Мајки и празник Отаца“.

„Све је то прожето божићном радошћу. Празник Рођења Христовог је такав да се упечаћује у цио наш живот. Не славимо га само у храму, него и у дому, у пољу, свуда и на сваком мјесту. На здравље и на спасење. Мајкама посебно срећан велики празник“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.