Молитвено сјећање на монахињу Јустину

Заупокојеном Литургијом, којом је, у суботу 16.августа 2014.године, у манастиру Добриловина, началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и поменом ком су, уз свештенство Епархије, присуствовали сродници и бројни пријатељи мати Јустине и Манастира, обиљежена је годишњица њеног упокојења.

Молитвено сјећање на монахињу Јустину

Преосвећеном Епископу Г. Јоаникију у Светој Литургији је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке.

Владика је послије Литургије одслужио и први годишњи парастос монахињи Јустини, некадашњој игуманији манастира Добриловина.

Молитвено сјећање на монахињу Јустину

"Праведници Божји у вјечном Царству Христовом, забиљежено је у Светом Откривењу, обучени су у бијеле хаљине као знак вјечне чистоте душе и тијела, као знак славе које су се удостојили. За том славом и чистотом чезнула је мати Јустина у овом пролазном земљском животу, хтјела је да се удостоји вјечне славе, да јој се приближи колико је то могуће. Обукла се у бијеле хаљине крштења, у Христа Господа и ону чудесну и дубоку истину, коју исповједа апостол Павле „Ви који се у Христа крстисте у Христа се обукосте“ посвједочила је мати Јустина, а посвједочила је, на такав начин, што је зажељела да као тек пунољетна прими монашки чин и послужи Господу, да послужи Његовој светој Цркви, да се уподоби свом Господу и остане невјеста Христова“, казао је Његово Преосвештенство.

Молитвено сјећање на монахињу Јустину

Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је овоме додао:

"Служила је мати Јустина у монашком чину светој Цркви часно, чисто, уредно, пажљиво, од свег срца и од све душе. Тако је поживјела свој кратки, овоземаљски живот и остаће упамћена по својој доброти, честитости, истинољубивости, правдољубивости, по страху Божјем који је свједочила, а остаће упамћена и као обновитељица монашког живота у манастиру Добриловини“.
Дуго времена, подсјетио је Владика у својој бесједи, манастир Добриловина је био запустио, због наших гријехова, али благослов Божји није одступио од овог светог мјеста. Блага вијест и радост овој светињи наступила је са доласком мати Јустине, која је овдје формирала и сестринство.

Молитвено сјећање на монахињу Јустину

"Очистила је и украсила ову светињу, која је пропојала са њеним доласком. Нажалост, то није потрајало онолико колико смо се надали и очекивали. Очекивали смо да ћемо у ове дане долазити у обновљену светињу и да ће нас мати Јустина, као и увијек, са пажњом дочекивати и да ћемо моћи да се поучимо из историје ове светиње, као и из њеног лијепог свједочанства монашког живота. Нажалост, она је пребрзо отишла, али отишла је тамо гдје је својом душом чезнула и увјерени смо да се тога и удостојила, јер Господ свима даје оно што су изабрали у овом животу. Мати Јустина је изабрала тај дивни и свети пут и њиме је наставила у вјечности. Надамо се да се удостојила вјечног удјела и славе код Христа Господа“.

Молитвено сјећање на монахињу Јустину

"Нека је Господ награди за њено ревносно служење светој Цркви, нека овој светој обитељи, мати Макрини и свима који са вјером и побожношћу овдје долазе, Господ дарује духовне снаге, силе и благодати, а родитељима мати Јустине, сестрама, браћи, сродницима, нека дарује утјеху и нека буду поносни што је из њиховог дома израсла једна дивна, честита монахиња, која ће остати упамћена у нашем сјећању. Надамо се да ће је и генерације које долазе памтити и да ће њен спомен остати вјечан међу нама“.

"Бог да јој дарује покоја, а вама здравље и спасење. Освештасмо ово крсно знамење над њеним моштима и поклонисмо се данас, сабрасмо се у овој светињи и око њеног гроба. Нека тако буде и у будуће на дан њеног спомена, да се служи света служба Божја и да се врши помен мати Јустини“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије.