Свети Стефан Дечански прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог краља Стефана Дечанског, у недјељу 24.новембра 2013 године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Свети Стефан Дечански прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и монаштво катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке. Празникном сабрању присуствовао је вјерни народ беранског краја, од којих су многи приступили Светој тајни причешћа.

Њима се ријечима архипастриске бесједе обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о великом угоднику Божјем Светом Стефану Дечанском.

Свети Стефан Дечански прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

"Прослављамо данас, драга браћо и сестре, Светог великомученика Стефана Дечанског краља српског. Прослављају га манастир Дечани, цијела Метохија и Косово, данас је веома свечано, али и ми овдје у старој Будимљанској жупи и у Црној Гори имамо веома много разлога да га нарочито славимо“.

Свети Стефан Дечански прослављен у манастиру Ђурђеви Ступови

"Слави га цијела Црква Божја јер је он угодник Божји, он је великомученик Христов, благовјерни краљ, ктитор великих светиња од којих је највећа, најславнија Свети Дечани, али она мјеста гдје је он живио, гдје је он боравио њега се сјећају. Он је као млади краљ управљао зетском облашћу у старој Зетској држави, јер обично су краљеви наследници добијали, док је на престолу краљ владар свих српских земаља, краљеви наследници су добијали Зету. Тако је Стефан добио Зету као млади краљ, а то је заправо данашња Црна Гора у нешто другачијим границама“.

"Зети није припадала Будимљанска жупа, она је припадала Рашкој, тако је и његов син цар Душан, такође, претходно управљао Зетом, прије него што је постао краљ, званични владар српске земље. То су историјске чињенице, историјски подаци. Када је дошло до сукоба између оца и сина, краља Милутина и Стефана Дечанског, зетска властела је подржала Стефана Дечанског, а то је краљ Милутин доживио као опасност за свој престо, те је Стефан био ослијепљен и много је страдао. Послије је био прогнан, али му је Бог вратио вид. Измирио се касније са оцем и управљао овом облашћу, старом Будимљанском жупом.

"Ипак, оно што је веома важно да се каже јесте да је Свети краљ Стефан Дечански све муке, све тешкоће подносио са благодарношћу Богу за све оно што му се догађа, попут приче коју смо данас чули у Светом Јеванђељу о богаташу и Лазару у којој убоги Лазар у овом животу страда, али благодари Богу за све што му се догађа, благодарио је Богу Који му је слао тешкоће, искушења, сиромаштво, болести, биједу да се кроз њих очисти и да му Бог за то опрости његове гријехе“, казао је, између осталог, у својој бесједи Његово Преосвештенство владика Јоаникије.