Воздвижење у Бијелом Пољу

У слову поуке вјерном народу у на празник Воздвижења Часног Крста, у суботу 27. септембра, у цркви Св. Апостола Петра у Павла у Бијелом Пољу,протојереј Дарко Пејић се осврнуо на значење самог Крста.

Воздвижење у Бијелом Пољу

"Два су дрвета пободена у земљу, у историји човјечанства, која су важна за историју и судбину људскога рода овдје на земљи. Једно је дрво у рају, посађено и постављено од Господа, дрво познања добра и зла, дрво послушности. Јер је Господ, створивши Адама и Еву, дао им све рајске красоте на уживање, створио све на земљи и само једну заповијест оставио: - Рађајте се и множите и напуните земљу и владајте њоме и не дирајте дрво познања добра и зла, јер у који дан окусите, умријећете. Међутим, човјек се погордио, наговорен од ђавола, пожелио је да буде Бог. Мало му је било то што му је дато, и узели су најприје Еву, па онда и Адама и прогнали их из раја, и тада су постали смртни. И до тада без страсти, без гријеха, постали грешни и почео гријех лако да испуњава не само душе њихове него и душе њихових потомака, и зло и ђаво почео да преплављује земљу, да би доживјело свој врхунац и нарасло до те мјере да више скоро да се није назирало добро на земљи."

Воздвижење у Бијелом Пољу

"Када је Господ подигао друго дрво, дрво које се зове Крст Господњи, до тога тренутка то је било дрво срама, на којем су умирали и убијани њихови највећи злочинци. Од тренутка када је заливено, обавијено Божанском крвљу, постало је дрво славе и као што је дрво познања добра и зла оборило човјека на земљу, тако је Крстово дрво подигло поново човјека и окренуло поглед његов ка Небу. Пут, браћо и сестре, нашега спасења и живота овдје на земљи треба да је пут Јеванђеља, а Јеванђеље значи – ако погријешиш покај се, исповиједи се, причести се. Ако је Син Божији био распет и страдао и онима који му следују ваља страдати не треба се плашити страдања и бјежати од тога јер страдање нас чисти од гријеха. Човјек се често навикне се на лагодност свог живота, па заборави на Бога и заповијести и законе Његове. А онда наиђу искушења, падови, гријеси, болест, смрти, изгубе се материјална богатства и стално се питамо зашто се десило то овоме, зашто ономе,... зашто нама. Па само зарад једнога, браћо и сестре, да човјек не заборави да је Христов и да се врати на пут Христов, Христов пут страдања, то је пут који води у живот вјечни. И Христос је заповиједио кога ће да одведе. Али браћо и сестре, на Крсту томе, човјек треба најприје да распе своје гријехе, своје слабости, своје зле склоности, прељубу, блуд, крађу, убиство,... све оно што човјека одваја од Бога и да на тај крст прикује заповијести Божије“, бесједио је отац Дарко.

Воздвижење у Бијелом Пољу

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe