Празник Усековање је Мали Велики Петак

На празник Усековање главе Светог Јована Kрститеља, 11. септембра 2024. године, Литургију у цркви Светог Николаја Мирликијског у Бијелом Пољу служио је јереј затонски Дарко Јовановић уз саслужење јереја Милосава Јовановића.

sep-11-2024-liturgija-u-bijelom-polju

Благосоловивши сабране и честитајући им славу о. Милосав је указао да нас је својим примјером и страдањем Свети Јован Kрститељ, као Претеча нашег Господа Исуса Христа научио да говоримо истину и да идемо за њом.

„И несумњиво да је због истине пострадао и главу своју положио. Тако и ми, браћо и сестре,  да ходимо путем Јовановим, али да знамо да су тај пут и његов крај увијек мученички и страдални, јер када у овом свијету свједочимо истину и правду, у овом свијету који обитава у лажи, превари, маштању, сигурно да нас он неће прихватити у загрљај него ће се трудити да и нас, као и оне прије нас који су говорили истину и правду пошаљу на мученички и страдални пут.

Такав је био Јован, громогласан и јасан и говорио је свима а поготово онима који су били на власти у то вријеме, као и данас, када Црква Божја и говори и проповиједа шта је гријех, шта је не неморал, многи одмах устају на Цркву, Божју, на Епископе на свештенике“, бесједио је о. Милосав.

Истакао је да се данас сјећамо како је Ирод за жену узео жену брата свог, а да је Светог Јована који га је јавно изобличио, бацио у тамницу.
„Али, донекле се Ирод бојао јер је знао да је Јован човјек посебан и имао је негдје страх Божји, али како то обично бива у пијанству, блуду, неморалу, наговорен од жене и њене кћерке он је дао обећање да ће им дати шта год заишту.

Kако то обично свијест покварена зна да каже,  она је тражила главу на тањиру Јована Kрститеља. Пошто је дао ријеч то је и испунио. Видимо и данас да многе Иродијаде oстају и шире разне болести у нашем народу. Имали смо ових дана срамне и болесне параде по престоницама, гдје је и Црква Божја увијек дизала глас против тих болести. И погледајте, пaрадирајући, исказујући оно што нас не интересује, прво на удару им је била Црква и њој су се изругивали.

То је тај глас Иродијаде који се и данас кроз вјекове чује и увијек ће тога бити. Али Црква  је ту да посвједочи и проговори  увијек о истини, и истина ће увијек бити прогоњена“, бесједио је о. Милосав.

Он је појаснио да се данас не сјећамо само мученичког страдања Светог Претече Јована него и његовог славног васкрсења и уздизање за Господом.

„Овај празник нас подсјећа да треба са опрезом да гледамо на свој живот, због тога Свети Оци овај дан у Цркви називају мали Велики Петак, и тај дан се увијек пости“, казао је о. Милосав.