Митровске Задушнице у никшићкој Саборној цркви

У суботу 2. новембра 2013, на Митровске Задушнице Света Литургија служена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Митровске Задушнице у никшићкој Саборној цркви

Литургију су служили свештенослужитељи архијерејског намјесништва никшићког: протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.
Богослужењу је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићке Г. Јоаникије, а свету службу Божју појањем је пратио хор Преподобне мати Ангелине.

Митровске Задушнице у никшићкој Саборној цркви

Преосвећени Епископ Јоаникије је, након Литургије, уз саслужење поменутог свештенства и уз молитвено учешће сабраних вјерника, одслужио парастос. У молитвама за покој душа поменута су имена великих добротвора, ктитора, приложника, свештенослужитеља, браће и сестара, који су себе уградили у темеље овог светог храма.

Митровске Задушнице у никшићкој Саборној цркви

У молитвама пред Господom поменута су имена сродника, отаца и браће наше, упокојених у вјери православној са надом у васкрсење и живот вјечни.
Освећена су жита (кољива) и крстообразно преливена вином. Вино је један од основних символа у хришћанству и представља Крв Господа Исуса Христа невино проливену за наше спасење. Жито има значење библијског символа васкрсења и наше православне вјере у опште васкрсење и вјечни живот.

Митровске Задушнице у никшићкој Саборној цркви

Митровске Задушнице, познате и као јесење Задушнице, увијек су у суботу пред Митровдан. У Цркви су прихваћене од православних Руса. Наиме, послије побједе над Мамајем на Куликовском пољу 8. септембра 1380, Димитрије Јовановић Донски учествовао је у помену изгинулим ратницима, који је одржан у Светотројичкој лаври, а који је држао Свети Сергеј Радоњешки, и предложио да субота пред Митровдан сваке године буде посвећена свима умрлима.