Митровдан прослављен у никшићкој Саборној цркви

Празник Светог великомученика Димитрија прослављен је у петак 8. новембра 2013, молитвеним и литургијским сабрањем у Саборном храму Светог Василија Острошког.

Литургијом је началствовао јеромонах Јефтимије Шкулетић, игуман Пивског манастира уз саслужење свештеника архијерејског намјесништва никшићког јереја Данила Зиројевића, о. Николе Зечевића и ђакона др Николе Маројевића и молитвено учешће вјерног народа Никшића.

Митровдан прослављен у никшићкој Саборној цркви

Након читања Светог Јеванђеља вјерницима је бесједио отац Јефтимије, подсјетивши на страдање Светог великомученика Димитрија. Жртва његова за вјеру и име Божје, истакао је игуман Пивски, пред Богом је велика, зато га је Господ обдарио изливањем светог и цјелебног мира, које и данас мироточи из Светитељевих чесних моштију.

“Великомученик Димитрије, како се каже у његовом житију, био је јединац син, пажљиво васпитан и управо зато што се његовом васпитавању посвећивала велика пажња није био себичан и егоистичан, какви су по правилу јединци. Био је син војводе, па иако племић, сву част и достојанство које носи тај положај у друштву, дао је за Христа и у најљепшим годинама исповиједио Господа и Спаса нашег Исуса Христа. Због тога је затворен у тамницу и док је био у молитви убили су га копљима стражари. Тако је страдао Великомученик Димитрије. И Свети Димитрије и Свети Ђорђе су великомученици зато што је пред Богом њихова жртва велика била“.

Митровдан прослављен у никшићкој Саборној цркви

“Данас Светог Димитрија славе нарочито у Солуну. Хтио је цар Јустинијан у 6. вијеку да премјести дио моштију великомученика солунског Димитрија у новосаграђену цркву Свете Софије, али из ковчега сукнуше искре и огањ непатворени, те сам Светитељ запријети да не дирају његове мошти. Спасио је Солун од непријатељске војске и зато је он заштитник града и то је баш лијепо, ми, на жалост, нијесмо, доживјели да Црква и држава заједно славе неки празник, то је патриотски чин у правом смислу и има свој дубоки темељ. Руси га, такође, славе и сматрају покровитељем и заштитником Сибира, а сви православни хришћани славе овог великомученика, вјерујући у његове исцјељитељске моћи“.

“Данас слави и Невесиње у Херцеговини. На овај свети дан 90-их година била је одлучујућа битка у којој су, бројнији хрватски и муслимански војници, хтјели да освоје Невесиње. Право је чудо како тада овај град није пао у њихове руке. Зато они сваке године славе Светог Димитрија, великог светитеља, од чијих светих моштију и дан-данас точи свето миро и мирише цијели храм, када уђемо у његову цркву у Солуну. Он је велики светитељ, јер његова храброст, његово исповједништво свједочи да је имао Духа Божјег у себи, а то нас поучава на ону битну разлику која постоји између духовног и душевног у човјеку, па и у светитељу“, рекао је у својој бесједи отац Јефтимије.