Празник Материце прослављен у Саборном храму у Никшићу

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу у недјељу 29.децембра 2013.године, молитвено и свечано је прослављен празник Материце.

Светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, а саслуживали су архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, свештеник Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, о. Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.

Празник Материце прослављен у Саборном храму у Никшићу

Након читања Светог јеванђеља бесједио је свештеник Остоја Кнежевић.

„У недјељу Светих праотаца сјећамо се великих Божјих угодника који су живјели вјековима прије Христа и припремали долазак Христов, припремали људе, изабрани народ Божји Старог завјета за долазак Месије, остајали вјерни томе да ће доћи једног дана Месија, да ће доћи Христос Који ће вратити израиљском народу изгубљено синовство и обновити савез између Бога и човјека. Приближавајући се рођењу Христовом, ми се данас сјећамо Аврама, Исака, Јакова, Светих пророка Божјих који су својим пророчким ријечима припремали долазак Христов и остајали вјерни Богу живоме када су многи од изабраног народа одступали од Бога, клањали се идолима и нарушавали завјет који им је Бог оставио.“

Празник Материце прослављен у Саборном храму у Никшићу

„Чули смо и у данашњем прочитаном Светом јеванђељу причу о том изабраном Божјем народу, Израиљу који бијаше призван на трпезу Господњу, бијаше призван да буде уз Господа, којем бијаше дошао Месија, али они тог Месију не примише већ су, заузети овоземаљском славом и богатством, очекивали месију који ће их избавити од сваког ропства и учинити владаоцима над цијелим свијетом. Није им било потребно враћање изгубљеног синовства већ земаљска власт, моћ и слава. Ово јеванђеље, драга браћо и сестре, не односи се само на изабрани народ Божји већ и на нас и на претке наше. Управо они који нијесу били из изабраног Божјег народа, сиромаси, богаљи, хроми, слијепи, они који су били безбожници, клањали се идолима, међутим, живјећи тако, препознали су у Христу Господа и на тај начин ушли су на трпезу Господњу, нашли су ту спас и замијенили мјеста оном изабраном народу који није прихватио Господа“, казао је свештеник Кнежевић.
Богослужење је појањем пратио хор Преподобне мати Ангелине, под диригентском палицом проф. Ане Бојић. Литургијском сабрању присуствовао је вјерни народ Никшића, који је у великом броју приступио Светој тајни причешћа.