Навечерје празника Светог Василија Острошког и уношење епитрахиља острошког светитеља

У навечерје празника Светог Василија Острошког, који је слава никшићког Саборног храма и градска слава, служење свечаног празничног бденија увеличао је чин уношење Светитељевог епитрахиља на поклоњење вјерном народу.

Епитрахиљ Светог Оца нашег Василија Острошког, небеског заштитника Никшића и свих његових житеља, на радост никшићког свештенства и сабраног вјерног народа, унио је протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, који је, потом, одслужио празнично бденије (са петохљебницом).

Послије више од двадесет година, 29. марта 2024. године, извршен је свечани чин пресвлачења моштију Светог Василија чудотворца Острошког у манастиру Острогу. Светитељеве мошти су обучене у нове златоткане архијерејске одежде, које су за љубљеног свеца израдиле монахиње манастира Дуљево на челу са високопреподобном игуманијом Ангелином.

Епитрахиљ, као дио претходне Светитељеве одежде, налазиће се у Саборној цркви Светог Василија Острошког, на молитвено укрпељење и утјеху вјерницима, поред његовог јастука и других реликвија.

Фото: Кристина Љешковић

Навечерје празника Светог Василија Острошког