ОСВЕШТАН ХРАМ СВЕТОГ ОЦА ВАРНАВЕ НА ВРАЊЕШУ У ИСТОЧНОМ НОВОМ САРАЈЕВУ

Данас, 30. јуна 2024. године, у недјељу Свих светих и на дан успомене светих мученика Мануила, Савела и Исмаила, чином троносања освештана је још једна нова црква у митрополији Дабро-босанској, четврта у овој 2024. години, храм Светог Варнаве Хвостанског на Врањешу.

ОСВЕШТАН ХРАМ СВЕТОГ ОЦА ВАРНАВЕ НА ВРАЊЕШУ У ИСТОЧНОМ НОВОМ САРАЈЕВУ

Градња храм светог оца нашег Варнаве (Настића) Хвостанског, исповједника вјере и мученика, на Врањешу у Источном Новом Сарајеву почела је давне 2008. године. Ове, 2024. године, одлуком и благословом Високопреосвећеног митрополита Хризостома заказано је освећење овог храма у недјељу Свих светих, 30. јуна 2024. године. Уистину је данас било и величанствено и достојансвено на Врањешу. Освештан је један од најљепших храмова митрополије Дабро-босанске.

Освештање храма чином троносања извршили су Високопреосвећени митрополит дабробосански Господин Хризостом и епископ будимљанско-никшићки Господин Методије, а уз саслужење: протојереја-ставрофора проф. др. Владимира Ступара и Бојана Зекића, јеромонаха Николаја (Острошког), јереја Дражена Делића и ђакона Будимира Гардовића. Кум на осештању овог прекрасног храма био је Господин Драган Остојић из Источног Новог Сарајева са његовом породицом.

Након освештања храма у храм је унешена честица часних моштију Светог оца нашег Варнаве, коју је Високопреосвећени митрополит Хризостом донио из Сремских Карловаца а које му је предао Епископ сремски Господин Василије. Честицу моштију Светог оца Варнаве до новоосвећеног храма донио је Високопреподобни протосинђел Серафим Глигић, настојатељ манастира Тилаве у ком је за кратко боравила. Испред самог храма мошти је од оца Серафима преузео Митрополит Хризостом и унио их у свети храм и изложио их на поклоњење многобројног народа. Први су свете мошти цјеливали митрополит Хризостом и епископ Методије, а потом свештенство и вјерни народ.

Све је свето и честито било и миломе Богу приступачно, рекао би народни гуслар.

Извор: Митрополија дабробосанска