Поводом обиљежавања стогодишњице мученичког страдања Свете царске породице Романових, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служена је, на празник Светог Јована Богослова, у понедјељак 21. маја 2018, Света Архијерејска Литургија.
Началствовао је Његово преосвештенство Епископ городецки и ветлужски Августин, а саслуживали су Његово Високопреосвештенство Митрополит Зимбабвеа и Анголе Г. Серафим, Архиепископ медонски Г. Михаило, Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, бројно свештенство, монаштво и ђаконство Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке.
У светом богослужењу молитвено је учествовао и изабрани Епископ буеносајреско-јужноцентрално-амерички Г. Кирило, сестринство манастира Светог Луке у Жупи Никшићкој, уважени гости из Русије, те велики број вјерног народа Никшића.
Торжествено празнично сабрање архипастирским словом поздравио је надлежни Епископ владика Јоаникије.
„Велика је радост испунила данас овај свети храм на празник Светог апостола и јеванђелисте Јована Богослова, апостола љубави Христове, тајновидца, онога који је видио велику борбу и на Небу и на земљи, који је видио аждају како излази из мора и гута земаљске народе, апостола који је имао откривење Царства Божјег и Јагњетове побједе, зацарења Јагњетовог и на Небу и на земљи, Христа Господа као Цара и Спаситеља нашег“, казао је Преосвећени Епископ.
Он је ријечима срдачне добродошлице поздравио уважене Архијереје из Африке, Русије, Европе и Јужне Америке, који су, поводом обиљежавања стогодишњице мученичког страдања Свете царске породице Романових, гости Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке.
„Поздрављам Његово Високопреосвештенство Митрополита Серафима, Архијереја Зимбабвеа и Анголе, апостола Христовог у Африци који је донио љубав своје пастве и благослов Свјатјејшег Патријарха Теодора александријског и цијеле Африке и мученичке Цркве александријске. Изузетно нам је драго што је, поводом обиљежавања стогодишњице царских мученика, са нама и Епископ Августин, Архијереј городецки и ветлужски из братске Русије, који је дошао да утврди везе, које су наши преци успоставили и његовали кроз претходне вјекове, а сједињује нас исти језик, култура, вјера, поријекло. Наше се везе, милошћу Божјом, настављају и јачају и то је велико охрабрење за све нас“.
„Желимо да поздравимо нашег у Христу брата Архиепископа медонског Г. Михаила Руске заграничне Цркве. Изражавам велику радост што је дошло до измирења, канонског и литургијског општења између РПЦ и ЗРПЦ чиме је исцијељена дубока рана у цијелом православљу. Дужни смо да увијек радимо на јединству православља. Молили смо се Богу да Господ исцијели ту рану и, мудрошћу руских архијереја у отаџбини и за границом, дошло је до измирења и то је нова побједа православља“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.
Он је подсјетио на вјеру и жртву Светог цара Николаја, који је добровољно узео Крст и пострадао подобно Христу Господу за свој народ у временима страшних искушења. Али он је видио, истакао је Владика, и будућу славу Царства небеског за које се жртвовао и будућу славу Русије.
Позвао је Високопреосвећеног Архиепископа медонског Г. Михаила да се обрати вјерујућем народу, сабраном под сводовима храма, чији је први ктитор био, управо, Свети цар Николај, а то народ Никшића није заборавио.
„Без помоћи Русије не би било ослобођења нашег народа од турског ропства, нити би било овог светог храма. Ми смо тога свјесни и са благодарношћу се сјећамо велике љубави руског народа, руског цара, Руске Цркве према Црној Гори и дужни смо да то са љубављу увијек истакнемо и на тим темељима градимо будућност наших веза“, нагласио је Владика Јоаникије.
„Имам велики трепет, стојећи данас овдје пред вама, јер ЗРЦ увијек је држала у свом срцу српски православни народ, и вас овдје у Црној Гори. Не треба посебно напомињати да смо ми браћа, јер је то наша свакодневна реалност и то сви видимо“, рекао је Архиепископ медонски Михаило, нагласивши да су измирењу и канонском и литургијском општењу између РПЦ и ЗРПЦ, велики допринос дали и Архијереји СПЦ – Патријарси Димитрије, Варнава и Гаврило, а у наше вријеме, по благослову Патријарха Павла и Сабора СЦ, и Високопреосвештени Митрополит Амфилохије.
„Ево и данас наш сабор, наше пријатељство и братски однос се продужава. Осјећам да смо ми више него браћа, зато што су наше судбине нераскидиве кроз историју“, поручио је Архиепископ Михаило.
Радост због служења саборне Литургије у Никшићу изразио је и Епископ городецки и ветлужски Г. Августин.
„Нијесам могао да вјерујем да ћу некада служити и началствовати Литургијом у храму чији почетак градње је благословио Александар III, а његов син Николај II завршио“, рекао је Преосвећени Епископ Августин.
Он је у знак сјећања на овај свети дан Епископу Јоаникију уручио на дар икону Светог Александра Невског и дио светиња манастира Дивјејево.