Литургијско сабрање у Моштаници код Никшића

На празник Преподобног Јоаникија Великог у недјељу 17. новембра 2013.године Света Литургија служена је у храму Светог апостола Томе у Моштаници код Никшића.

Литургијско сабрање у Моштаници код Никшића

Свету службу Божију служили су свештенослужитељи архијерејског намјесништва никшићког: јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма, свештеник Данило Зиројевић и јереј Мирко Вукотић. Богослужењу је претходио чин малог освећења цркве, пошто је храм апостола Томе недавно оскрнављен, приликом провале анатемисаног распопа Мираша Дедејића у овај дом Господњи, што је изазвало узнемирење и револт локалног становништва.

Сабраном народу бесједом се обратио јереј Слободан Јокић, архјерејски намјесник никшићки, поручујући да је велики благодат за сваког човјека ако чује ријеч Божју, али је и чува у свом срцу, носи је, живи и свједочи. Та ријеч јесте сјеме које Господ сије слугама својим, ријеч Божја која спасава, даје исцјељење, утјеху, љубав, ријеч која је створила овај свијет и човјека у њему да буде икона и подобије Божје.

Литургијско сабрање у Моштаници код Никшића

"Сабрали смо се овдје у храму апостола Томе да посвједочимо да смо народ Божји, да се у храму овом проповједа ријеч Божја, а не мржња и раздор. Има и оних, браћо и сестре, који су чули ријеч Божју, али је нијесу сачували у срцу свом, него их је однио овај свијет и пролазне ствари овоземаљског живота. Они нијесу слуге Божје, али, ми ћемо се за њих Богу молити, да их Бог призове и позове у овај храм да буду праве слуге Божје, да их призове на покајање, на заједницу са људима који се овдје Богу моле. Нећемо о њима, њима нека Бог да памети, нека им да разума и, што је најбитније, покајања. О дјелима Божјим ћемо говорити, јер смо позвани и призвани да чинимо дјела Божја, да носимо овом свијету оно што смо данас овдје добили, а то је љубав Божја, дар Божји, да носимо и да свједочимо да смо истинске слуге Божје. На тај начин ћемо најбоље друге призвати, јер, ако имамо љубави, мира, трпљења онда ће и они видјети, доћи и повјеровати, и њима ће се примити сјеме ријечи Божје, које Господ сије сваки дан и сваки трен“.

Литургијско сабрање у Моштаници код Никшића

"Данас имамо, драги парохијани ове парохије, њихови пријатељи, кумови и ближњи, још једну велику радост да људима који овдје живе и припадају овом храму, представимо новог пароха, новог сијача сјемена ријечи Божје оца Мирка Вукотића, младог, трудољубивог и богољубивог свештеника, који од данас преузима ову парохију. Он ће заједно са вама да се моли Богу и ви да се молите са њим, да одржавате овај храм, да овај храм буде свето мјесто за шта су га ваши преци стварали, мјесто окупљања, а не мјесто раздора; да овај храм све просвећује, као што просвећује и нас данас и оне слуге Божје који су се преставили Господу и сахрањени су на овом мјесту, да га чувате и обнављате, у њему се да окупљате и Богу молите, да одавде носите благослов у ваше породице, ваше куће, на ваше њиве и све оно што рукава својим радите и трудите се.“

Пригодном ријечју сабрање је поздравио и свештеник Мирко Вукотић, новопостављени парох у Моштаници.

Литургијско сабрање у Моштаници код Никшића

"Браћо и сестре, драги моји нови парохијани, нећу пуно говорити, нека моје дјело буде ријеч Божја, која ће вам свједочити истину. Част ми је да сам неке од вас раније упознао, а посљедњих дана и остале мјештане овог прелијепог насеља. Видим сам да сте добри домаћини, да имате доста стоке и њиве плодне и надам се да ће те ме пријатељски дочекати, а то је и најважније, да дочекате сваког човјека у ваш дом, па и ове који су мало заблудјели; да их дочекате и примите, да се заједно Богу молимо у овом нашем светом храму, да се они врате и буду са нама, јер нијесу они криви што не мисле својом главом. Нека сте још једном сви благословени, хвала вам, и на многаја љета“, казао је свештеник Вукотић.