Крштењем се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

На дан када наша Света Црква Православна слави спомен на Светог цара Уроша и Преподобног Јоаникија Девичког, у недјељу 15. децембра 2013, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини код Никшића.

Крштењем  се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке: архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела код Шавника, протојереј Велимир Јововић, надлежни парох, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.

Празнично богослужење, на радост бројних сабраних вјерника, увеличао је чин крштења дјевојчице Василисе, ћерке протојереја Велимира Јововића.

Крштењем  се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

Вјерном народу бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије, осврнувши се на ријечи из прочитаног Светог Јеванђеља "Идите и научите све народе, крштавајући их у име Оца и Сина и Светог Духа“, којима се Господ обратио Својим Светим ученицима и апостолима послије Његовог славног васкрсења.

Крштењем  се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

"Ову заповијест Господ је дао Светим ученицима послије Свог васкрсења, а прије вазнесења и то је била последња заповијест коју је Он, на овом свијету, саопштио Својим апостолима. Иза те заповијести стоји цијело Јеванђеље, на тој заповијести је све утемељено, јер они који се крсте у име Оца и Сина и Светог Духа, укорјењују се у тијело Свете Цркве Божје, ступају у заједницу Цркве Божје, добијају опроштај својих гријехова и почињу да живе новим животом, призвани су да живе новим животом, уколико човјек живи у складу са светим крштењем. Само је то довољно, све друго ће му се онда отворити и додати, услиједиће затим и потреба да се чита Свето писмо, потреба да се иде у цркву, да се моли Богу увијек, свуда и на сваком мјесту, стећи ће се способност да љубимо једни друге, да праштамо једни другима и да прослављамо име Божје у заједници Цркве Божје“.

Крштењем  се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

"Ево данас, драга браћо и сестре, дивног празника баш поводом испуњења те заповијести. Сабрали смо се у дан васкрсења да крстимо малу Василису, ћеркицу оца Веља и попадије Лавинике, дивних родитеља. У дивној породици родило се пето дијете, хвала Богу, три сина и двије кћери. Даће Бог још, колико Бог буде дао, а оно што је најважније они су сви у заједници Цркве Божје. Они, као мала породица, укључени су у велику породицу Цркве Божје и зато што су укључени у велику породицу, велику заједницу Цркве Божје, вјечну и неразориву, онда и та породица се назива малом Црквом. Свештеник када чита молитву прије крштења, молећи се и за себе и дијете које ће да крсти, односно новокрштеног, моли се Господу да га засади као младицу плодоносну у Светој саборној и апостолској Цркви, да би новокрштени донио добар плод, плод правде, љубави, милосрђа. То су они духовни плодови којима се обогаћујемо у Цркви Божјој, духовни плодови који се умножавају захваљујући дејству Божје благодати и милости“.

Крштењем  се укорјењујемо у тијело Свете Цркве Божје

"Као што се цвијет отвара да прими свјетлост и топлоту сунца тако се и душа људска отвара и она, такође, може да замирише боље и љепше од сваког цвијета на земљи, да замирише мирисом раја Божјег. То је мирис правде, мирис врлина, то је јеванђељски мирис, миомир Господу и сваки хришћанин, који живи сагласно крштењу, сагласно Јеванђељу Божјем, његова душа замирише љепше од сваког цвијета на овој земљи. Нека Господ благослови породицу нашег оца Веља, нека им дарује здравље, напредак и свако добро, нека дјечица расту и лијепо се васпитавају на славу Божју, а на радост родитељима и цијеле Цркве Божје. Вама свима Божји благослов и радост, да вам на здравље дође рођење Христово, празник који обнавља наше душе и наше заједништво“, казао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.