Владика Јоаникије служио у манастиру Шудиково

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Сабора Пресвете Богородице Свету Архијерејску Литургију у манастиру Шудиково.

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство архијерејског намјесништва беранског и монаштво манастира Ђурђеви Ступови. Најрадоснији хришћански празник Рођења Богомладенца Христа сабраном народу празничном бесједом честитао је Епископ Јоаникије. Он је казао да се рођењем Господа Исуса Христа и Његовим доласком у овај свијет испунише пророштва, старе наде и очекивања, јер су древни пророци најављивали рођење Месије Спаситеља свијета и унапријед се радовали том догађају.

"Приликом тог чудесног и спасоносног догађаја анђели небески запјеваше и прославише Његово рођење оном дивном пјесмом „Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља“. Звијезде небеске су се радовале, звијезда небеска са истока водила је мудраце да се поклоне Господу Исусу Христу, небо и земља су са великом радошћу и усхићењем прославили овај чудесни догађај. И људи, али не сви. Мудраци са истока, они витлајемски пастири су се радовали, били привучени до колијевке Богомладенца Христа, до пећине витлајемске, али други људи су ковали разне планове, подијелили се у таборе, а онај безбожни Ирод, властодржац мислио је само на то како ће да убије Богомладенца. Ријешио се на ужасно дјело, пошто није знао које је од новорођене дјеце Христос спаситељ свијета. Чуо је био за старозавјетна пророштва да ће доћи Господ у овај свијет, да је он Цар над царевима и Господар над господарима, и побојао се свом царству. Није се одлучио на оно што је једино било нормално, да Га прослави и да се обрадује, него се у његовом срцу уселила злоба, пакост, страх, сва негативна осјећања и побио је 14 хиљада младенаца у Витлајему“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Владика Јоаникије служио у манастиру Шудиково

Славећи велики дивни празник Рођења Христовога, доласка Спаситеља нашег у овај свијет, ми се, нагласио је Његово Преосвештенство, радујемо са анђелима Божијим, са мудрацима са истока, са витлејемским пастирима, са цијело, Црквом Божијом, светитељима Божијим, праведницима, вјерним људима, са нашим прецима који су се, кроз вјекове, радовали овом великом празнику.

"Овај празник је празник свјетлости, празник мира, љубави, измирења, празник који уноси велику радост у наше домове и породице. Зато се тако свечано прославља у црквама и храмовима, налагањем бадњака, који су данас постали свенародни обичаји. Раније су били породични обичај, аи у новим условима животато су дивни догађаји, дивне свечаности, Бадње вече, као што је увијек било, али, у наше вријеме на другачији начин, у новим приликама, а опет је све то свечано и драгоцјено, јер се окупљамо не у име човјека, него у име живог Бога и у име рођења Христовог. Налажемо бадњаке у име рођења Христовог, у име овога празника и све је то дивно и благословено, али морамо да унесемо мало више реда, прије свега, у своје душе, у своје животе, а онда и у ове обичаје који су попримили неки нови облик у новим савременим условима живота. Све је то, заиста, лијепо, благословено и богоугодно“.

"Раније се Бадње вече чекало у свом дому, а сада се окупљамо пред храмовима Божијим. Требало је видјети како је то било ове године у Ђурђевим Ступовима, код цркве Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, пред црквом у Мојковцу, Цетињским манастиром, Саборним храмом Христовог Васкрсења у Подгорици. Заиста је свуда било дивно, величанствено и благословено. У тим празницима, у овим данима Господ излива Своју милост на свој народ, благосиља га са Неба, тај благослов улази у наша срца и наше домове. Обједињује нас, сједињује нас, радује и небо и земљу, та радост прожима и нас на земљи, наша се дјеца радују и они који су већ на небесима, који су отишли из овог живота са вјером и они се радују. Нека свима буде срећно рођење Христово. Данас прослављамоПресвету Богородицу, нека Њене молитве све нас заштите, јер Она, као мајка Господа Исуса Христа Богомладенца, има велику слободу да се увијек моли и да нам увијек помаже својим светим молитвама, својим благодатним засупништвом код Свог Сина, да код Њега измоли милост, благослов и опроштај наших грехова. Мир Божји Христос се роди!“, закључио је на крају бесједе Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.