Литургијa у Пивском манастиру

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Свете мученице Анисије, у недјељу 12. јануара 2014, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Успења Пресвете Богородице у Пиви.

Литургијa у Пивском манастиру

Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке. Вјерном народу, сабраном у светој служби Божјој, Преосвећени Епископ се обратио ријечима архипастирске бесједе, честитајући празник рођења Богомладенца Исуса Христа.

Он је казао да су рођење Христово са анђелима небеским прославили мудраци земаљски, пастири витлејемски, небо и земља се радовала доласку Господњем у овај свијет, међутим, многи људи су били збуњени, а неки почеше да кују планове. Сви они, заправо, показаше слабости у којима лежи овај свијет.

Литургијa у Пивском манастиру

"Онај безбожни Ирод, тражећи Богомладенца и не нашавши Га да Га убије, одлучио је да побије сву дјецу у околини Витлејема, јер је чуо за стара пророштва да ће се Господ и Спаситељ свијета родити у витлејемској области. У свом гњеву и свом помрачењу побио је сву дјецу до двије године, 14 хиљада младенаца, надајући се да ће међу њима бити дијете чију је крв тражио. Кад је Господ дошао у овај свијет, осим малог броја оних који су Га прославили као Богомладенца, као Спаситеља свијета, велики број је оних који траже душу његову. Пресвета Богородица је са Светим праведним Јосифом Обручником морала да бјежи у земљу египатску, која није нимало била омиљена код јеврејског народа, јер их је подсјећала на ропство од пуна четири вијека и на страдање јеврејског народа. Али, тамо нађоше мир и сигурност, све док се не испунише времена да се Господ Исус Христос врати у Назарет“, рекао је Његово Преосвештенство.

Литургијa у Пивском манастиру

Владика Јоаникије је у својој бесједи подсјетио на Светог праведног Јосифа, који је живио у Назарету, бавио се столарским занатом и био човјек праведан, побожан, честит. Чувао је дјевство Пресвете Богородице, дивећи се чудесним тајнама које се са њом догађају, због чега се управо он и помиње, са највећим дивљењем и поштовањем, у данима прослављања рођења Христовог.

"Та света старина је образац праведности, побожности, смирености, кротости, служења Богу. Нека би нам такви људи, као што је Свети праведни Јосиф Обручник, као што су они мудраци са истока, они витлејемски пастири, видимо има их из разних слојева друштва, нека би нам они били узор побожности, отворености срца, спремности да служимо Господу у све дане живота нашег. Свети Божји људи налазе смисао живота само у једном – да служе Господу, а то значи вјеровати у Бога, молити се Богу, служити му својим молитвама и добрим дјелима, а то, у исто вријеме, значи љубити ближње своје, пазити на ближње своје, указивати им пажњу, част, поштовање и помоћ, жртвовати се за своје ближње.

"Ту жртву Господ прима као да је самом Њему принешена, штавише Господ указује на то да, прије свега, треба љубити ближње своје, а ту љубав Он је донио са неба, то је огањ Божје љубави, која захвата све јер каже: Како ћеш љубити Бога Кога не видиш, а мрзјети на брата свога кога видиш. Као што је обичај у нашем народу да се овај празник дочекује у миру, љубави и радости, у радости измирења са свим ближњима својим. На такав начин и ми треба да то држимо и поштујемо. Много посла, драга браћо и сестре, имамо да се потрудимо да се вратимо на прави, истинити пут Божји, а Онај Ко нас може вратити, Ко нас може научити је Богомладенац Христос, Његовом оваплоћењу, Његовом доласку, Његовој љубави се клањамо и прослављамо Га заједно са беспочетним Оцем Његовим, Пресветим благим и животворним Духом Његовим, призивамо у помоћ Његову Свету мајку Дјеву Богородицу, Којој је овај храм посвећен“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.