Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Бадњи дан Свету Архијерејску Литургију у Ђурђевим Ступовима, катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и братство Манастира. Вјерном народу, сабраном у Светој служби Божјој бесједио је Преосвећени Владика Г. Јоаникије, говорећи о Бадњем дану, дану у којем се хришћани припремају за велики празник Рођења Христовог.

"У овом светом дану је, заправо, пуноћа припреме, постимо 40 дана, а овај последњи дан пред Божић нарочито је значајан, као пуноћа свих Четрдесет дана Божићног поста, свих припрема. Зато се он обиљежава посебним нешто дужим и свечанијим богослужењем. Служи се Литургија Светог Василија Великог, која је спојена са вечерњом службом и ова служба је по много чему јединствена. Тамо гдје има више свештенства, више појаца то је много свечаније и пунији је доживљај, али Божја милост и ову нашу скромност, такође, благосиља и колико је то нама могуће, ако радимо у славу Божју и припремамо се за овај празник како ваља, имаћемо, такође, благослов и то не мањи, него што имају благослов они који учествују на оним опширним богослужењима“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је истакао да је веома важно учествовати у празничним богослужењима, јер се кроз та свечана богослужења, каква су у данима великих празника наше Свете Цркве, може осјетити сва љепота Свете службе Божје.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

"Важан је и тај доживљај појања у славу Божју, светих служби, богатства светих служби. Када су Руси, као још незнабожни народ мислили коју ће вјеру да приме, пошто су видјели да паганство, незнабоштво, разни примитивни култови, да то није пуноћа вјере, него само неке назнаке вјере, обилазили су земље и градове и кад су дошли у Цариград, ушли у Свету Софију, која је била Саборна црква цијеле православне васељене и тамо присуствовали богослужењу, они су се удивили. Дошавши у град Кијев Светом Владимиру да поднесу извештај, говорили су: Нисмо знали да ли се налазимо на небу или на земљи. Рекло би се да смо на земљи по свему ономе видљивом, међутим, по доживљају већ смо били на небу. Осјетили су, драга браћо и сестре, љепоту, непролазну љепоту свете службе Божје“.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

"А то је важно и зато не треба пропуштати ове свете службе, а иста је служба за Бадњи дан и за Крстовдан, пред Богојављење. Дан строгог поста, као и на Бадњи дан, као и Велика субота, али то су и најсвечанија богослужења у току године, свечанија него и на сам празник, по много чему, и садржајнија, јер кад је празник, он сам собом све испуњава и надомјешта и онда су службе краће. Најопширније су, управо, службе уочи празника, уочи Божића, Богојављења, Васкрсења Христовог. Те службе треба посјећивати обавезно, као и празничне службе. Наш народ углавном, они који су вјерујући људи, хришћани знају за празничне службе Божићне, богојављенске, васкршње, тројчинданске, али се слабо зна за оне службе које нас уводе у празник, а оне су изузетно битне“, нагласио је Његово Преосвештенство.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

Преосвећени Владика Г. Јоаникије је у свом обраћању упутио савјет вјерном народ да буду опрезни према садржају који им нуде медији, јер су то, према његовим ријечима, углавном небитне информације, одвојене од онога што је суштина празника.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

"Прича се на телевизији како се спрема трпеза за Бадњи дан, шта се једе за Божић, шта за Велики петак, шта за Васкрс. Све би то било у реду кад би се пажња поклањала ономе што је најважније, па нека буде и то, онда би имало неког смисла, овако, чим је одвојено од онога што је суштина празника то, заправо, не значи ништа, то је само замајавање. Зато вас молим, будите врло опрезни према ономе што вам нуде медији. Ту је много трговине, много политике, много интереса, много манипулација, ту се стално воде некакве кампање. Међутим, Онај Ко истински нуди народу све што је души човековој потребно јесте Господ Бог Богомладенац Исус Христос, Њему да приђемо, да Њега чујемо, да отворимо своје уши, да чујемо глас Јеванђеља Божјег, да своје срце припремимо, да Њега смјестимо у своју душу, у своје срце, у своје мисли, јер Он просвјећује, препорађа цијело наше биће, не само биће појединца, него цијелу заједницу, све народе, државе, градове, људе, цијелу васељену“.

Бадњи дан у манастиру Ђурђеви Ступови

"Цијелу творевину просвјетљује Његова сила и Његова милост, Његова доброта и Његов благослов. То је оно што нам нуди овај празник – велике Божје дарове, велики Божји благослов. Све нам то долази преко светих служби Божјих. Нека празник Божића донесе радост свакој души, нарочито оним напаћеним, заборављеним, прогнаним, ожалошћеним, тужним, сиротим, запостављеним. Њима је Господ наближи, Њима Господ највише треба, свакој души, заправо, треба, свима нама, јер смо сви ми, био неко владар, или академик, обични човјек, прост радник, сељак, човјек у сјају и богатству или човјек у жалости и сиромаштву, у болестима, сви смо боголика бића, боголики људи, боголике личности и свима нам подједнако треба Господ и Спаситељ“, поручио је на крају своје бесједе Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.