Дрво живота у Жупском манастиру благосиљао Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије

Митрополит црногорско - приморски Господин Амфилохије је након Никшића са свештенством и вјерним народом благосиљао бадњаке у манастиру Светог Луке у Никшићкој жупи.

Овом приликом Високопреосвећени Митрополит се сабраном народу обратио ријечима празничног слова.

"Каже Господ у Јеванђељу да је Царство небеско као онај квасац који домаћица умијеси у брашно, па затим закваси то брашно и то тијесто онда нарасте и буде као планина. Тако је и Царство небеско као квасац који је Бог Својом руком посијао по овој земљи и којом је Господ заквасио људску душу, људско срце, људско биће, а символ тог квасца Божјег јесте управо Бадњак, ово дрво које нас својим огњем обасјава и подсјећа на Њега“.

"Као огањ који силази са неба, тако је рекао Господ: „Ја сам донио огањ са неба. О, како би ми се хтјело да се тај огањ распалио“. Тај огањ јесте, управо, Његова истина, вјера у Њега, јесте живот по Његовим заповјестима, јесте истина којом нас је Он обасјао и светлост којом нас је озарио. Ова свјестлост која нас грије, сунчева свјетлост је пролазна као што је пролазан наш живот овдје на земљи. Зато је Он тај који је непролазан, Његов квасац је вечан, Он је дошао међу нас, уселио се у нас, родио се од Пресвете Дјеве, па нас, који смо смртна бића, нашу природу, која је смртна, претворио у бесмртну, нашу душу испунио својим Светим Духом и узнио је на Небеса“.

Благодарећи том квасцу и тој свјетлости Божјој многи који су ходили путем који води у живот вјечни постају велики угодници и светитељи Божји. Они су обасјали себе, срце своје и душу том свјетлошћу.

"Ево та свјетлост се спустила међу нас овдје и сабрала нас да нас освијетли име Христово и Његова љубав да се излије на нас, јер управо та љубав Божанска јавила се и посвједочила Његовим рођењем, љубав која не пролази. Свака друга љубав данас јесте, а сјутра није, само Божја љубав, Христова љубав је вјечна и они који се причесте те божанске љубави, који се освијетле том божанском светлошћу, истином и који задобију тај вјечни непролазни живот знају зашта се рађају. То је љубав која освештава нашу земаљску, која рађа и освештава материнску утробу да и она може да рађа, али кроз Христа не само да рађа за смрт, него и за бесмртност и непролазност. Онда не чуди што се широм свијета, па и код нас, сабира народ око овог огња, око божанске љубави која је непролазна“.

"Нека би Господ благословио том љубављу и испунио овај храм и наше сестре које се овдје подвизавају, труде и пале свето кандило пред именом Божјим и пред ликом Светог апостола Луке, нека би обасјао све вас и ваше домове, ваша срца и ваше душе, нека би се наша срца и душе наше претворили у јасле у којима ће Господ да обитава, као у оним јаслама и пећини витлејемској. Овај свети и свијетли празник позива нас, између осталог, на помирење и узајамно праштање. Нико од вас сјутра да не би прославио Божић ако је у било каквој завади са ближњима својим у кући, у комшилуку, са кумовима, пријатељима. Најприје да се помиримо сви, нек` опростимо једни другима да би и Бог нама опростио и да би онда, заиста, могли да прославимо једним срцем и једном душом Христа Бога нашег од Дјеве рођеног, у јасле повијеног, Њега Који нас је призвао из мрака на свјетлост, из смрти у бесмртност, из пролазности у непролазност. Њему и Оцу Његовом и Духу Светом Тројици Пресветој Богу љубави нека је слава и хвала, а свима вама мир Мир Божји Христос се роди!“, поручио је на крају своје бесједе Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.