Из црквеног живота наших парохија

У обиљежавање великог јубилеја – 200 година од Његошевог рођења укључио се, ових дана, пригодним програмом и Црквени одбор Жупе Никшићке.

Наиме, у суботу 7. децембра 2013.године у дому Мјесне заједнице Дучица одржан је пригодан културно-умјетнички програм, који су поводом прослављања овог значајаног јубилеја, организовали Црквени одбор Жупе и КУД "Жупа“.

Из црквеног живота наших парохија

За програм је владало велико интересовање мјештана жупског краја, па је сала дома била испуњена до последњег мјеста. На репертоару концерта, који је на задовољство публике трајао сат и по, биле су заступљене фолклорне игре, пјевање уз гусле, рецитовање стихова из "Горског вијенца“. Вече је употпунио наступ сестара Бранке и Еве Зечевић из Подгорице, које су извеле неколико етно композиција.

Из црквеног живота наших парохија

Организатори су, овом приликом, уручили пригодан поклон Стефану Јокићу из Дучица, који, иначе, похађа Дневни центар за дјецу са сметњама у развоју. Он је, напомињу из Црквеног одбора, понос цијеле Жупе, јер је до сада освојио чак 11 медаља у различитим спортским дисциплинама на специјалним олимпијадама у Црној Гори.

Секретар Одбора протојереј Василије Брборић, надлежни парох поклонио је Стефану икону Светог Стефана Пиперског и Жупског, а сабрана Његошева дјела у име КУД "Жупа“ уручила му је Славка Лончар, директор.

Из црквеног живота наших парохија

Светом Литургијом која је на празник Светог Андреја Првозваног, у петак 13.децембра 2013.године, служена у Саборном храму Светог Василија Острошког, Братство православне омладине из Никшића, обиљежило је годишњицу обновљеног рада.

Литургију је служио јереј Остоја Кнежевић, а молитвеном сабрању су присуствовали чланови Братства, од којих је један број приступио Светој тајни причешћа.

Према ријечима Луке Цицмила, предсједника Братства православне омладине Светог Василија Острошког, у протеклих годину дана уложено је много труда и Бог их је наградио добрим плодовима.

Из црквеног живота наших парохија

"Омладина Светог Василија Острошког је, поред осталог, увећала своје чланство, а својим активностима трудимо се да оживимо духовни живот нашег града, попут организовања културних вечери, поклоничких путовања. Наш рад благословио је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и свештенство наше Свете Цркве, а уздамо се и у благослов нашег духовног Оца, чије име носимо, Светог Василија Острошког Чудотворца и осталих светитеља које наша Црква прославља, међу којима је и Свети Андреј Првозвани, чијим молитвеним споменом смо, прошле године, обиљежили почетак нашег обновљеног рада“.

"Црквена општина Никшић са успјехом организује бројна предавања на разне духовне теме, које су, рекао бих, нарочито интересантне нама младима. Током божићног поста предавања се одржавају скоро сваке седмице и тада смо у прилици да чујемо веома интересантне и корисне духовне поуке отаца из наше Цркве о хришћанском животу уопште. На тај начин стичемо знања важна за духовни живот и дајемо смисао данима наше младости, чинећи је квалитетнијом, потпунијом, радоснијом, учимо да наш живот, прије свега, буде онакав како нас том учи Господ Његовим светим заповјестима. Нека су нам свима на здравље предстојећи празници, а нарочито најрадоснији хришћански празник Рођење Богомладенца Христа“, казао је Лука Цицмил.