Православно братство „Светог Риста Косијеревског“ обиљежило своју славу

У четврту недјељу по Пасхи, Недјељу раслабљенога, када се наша света Црква молитвено сјећа Светог свештеномученика Риста Косијеревског, 26. маја 2024. године, Братство Светог свештеномученика Риста Косијеревског, које дјелује при манастиру Косијерево, прославило је славу.

Православно братство „Светог Риста Косијеревског“ обиљежило своју славу

Сабрање је почело у манастиру Косијерево читањем Акатиста Светитељу Ристу Косијеревском, након чега је служена света Литургија.
Литургију су служили: протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, протојереј-ставрофор Петар Крговић, парох граховски, протојереј Остоја Кнежевић, секретар Митрополита црногорско-приморског Г. Јоаникија, архимандрит Арсеније (Самарџић), игуман манастира Косијерево и јеромонах Андреј (Миљанић), сабрат косијеревске светиње.

Ове године Православног братство имало је, како нас је информисао Павле Марковић, предсједник, разлог више за славље, јер је написана служба и Акатист Светом свештеномученику Ристу Косијеревском, који је штампан и дијељен сабранима током данашњег богослужења.

У молитвеном сабрању учествовао је вјерни народ овог краја, чланови Братства и гости из Никшића, Подгорице, Требиња, Билеће, Херцег Новог, са којима и чланови Клуба добровољних давалаца крви „Свети Сава“ из Никшића и Друштво добровољних давалаца из Билеће.

По одслуженој Литургији, уприличена је трпеза братске љубави. Слава Братства обиљежена је освештањем и ломљењем славског колача и жита. Славски колач је са Павлом Марковићем, предсједником преломио о. Петар Крговић.

Уручене су захвалнице инжењерима Душку Лучићу, Младену Племићу и Ивани Тешовић, који раде пројекат крста Христове побеједе на брду Стражиште изнад Петровића, као и инжењеру Зорану Комненићу из ХЕТ Требиње за израду пута до крста, те Ристу Баћовићу и Видаку Шабановићу, који несебично помажу рад Братства.

Похвалнице и награде уручене су најактивнијим члановима Братства, а то су, овом приликом, били Никола Јововић и Анкица Барзут.
Свечаност је уљепшао гуслар Коста Радовић, звуком уз струне гусала и на диплама.