На празник Светих Ћирила и Методија, у уторак 24. маја 2016, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу служена је Света Литургија.
Литургијом је началствовао јереј Мирко Вукотић, а саслуживали су протојереј Миодраг Тодоровић и ђакон Константин Дојић.
Вјерном народу пастирском бесједом обратио се протојереј Миодраг Тодоровић, који је говорећи о дјелусловенских учитеља и просветитеља, равноапостолних Светих Ћирила и Методија, чији празник торжествено прослављамо,сабранима предочио основе наше писмености и културе.
"Кад је засијала свјетлост Христова овај свијет и свјетлост Његове ријечи која је уткана у Јеванђеље, када је Христос дао заповијест својим ученицима да иду да крштавају све народе у име Оца и Сина и Светог Духа, на том путу су се нашли и нови апостоли ријечи Господње Кирило и Методије међу словенским народима, па и међу српским народом. Та свјетлост Јеванђеља коју су донијели Свети Кирило и Методије, ево, умножава се и она је све сјајнија и сјајнија, она освећује и просвећује, доноси свјетлост и светост, јер је светост највеће достојанство које човјек добија и за које смо сви назначени. Онај призив и позив човјеков да се освети и просвети, да у нама узраста Христос јесте оно што важи за све људе и зато је сваки човјек одговоран за другог човјека, колико се за тог другог човјека бринемо и колико преносимо ријеч Господњу том другом човјеку."
"Ту су словенска браћа Кирило и Методије потпуно оправдали своје постојање и свој призив пред Богом. Оно што је у човјеку, што је у народима то се из човјекове унутрашњости претаче у ријеч, у слику, у музику, у култ који је у томе народу“, рекао је свештеник Тодоровић, додајући да је велика култура свих словенских народа настала, управо, из разлога што је била утемељена на култу Христа Бога, култу Свете Тројице, култу Васкрсења Господњег, на култу живота, а не на култу смрти и пропадања.
"Да није било Светих Кирила и Методија и њихових ученика, прије свих, Климента и Наума, који су и сотворили ћирилично писмо и назвали га по свом ученику Ћирилу, а онда је на том писму настало и "Мирослављево јеванђеље“ и "Октоих“, и ми данас имамо "Октоих“ као највеће признање за достигнућа у просвети у Црној Гори, али немамо ниједну школу која носи име Кирила и Методија и то је помало противречно једно другоме, јер, да није било Кирила и Методија не би било ни "Октоиха“, не би било ни ових натписа, не би било ни светиња оволико, не би било свега онога што извире, овакве поезије, народног стваралаштва, не бисмо имали оваква имена, били бисмо неког другог култа, неки други људи и неки други народи“, поручио је о. Миодраг Тодоровић.
Сабрани вјерници су приступили Светом причешћу.