У оквиру "Дана словенске писмености и културе“, чији организатор је Друштво црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије“ из Никшића, у суботу 28. маја 2016, одржаноje гусларско вече полазника школе гусала "Свети Ђорђе" и њихових гостију из Гусларског друштва "Вожд Карађорђе“из Вишеграда.
Школа гусала "Свети Ђорђе“, у оквиру Друштва црногорско-руског пријатељства у Никшићу, постоји већ пола године, а воде је: познати народни гуслар Славко Горановић и епски пјесници Божо Ђурановић и Драгутин Перовић. Гусларско вече, одржано у оквиру "Дана словенске писмености и културе“, отворио је наступ најмлађег члана ове школе, осмогодишњег Андрије Радуловић, своје умијеће показао је и најстарији полазник Миладин Зековић, а публика је срдачним аплаузима поздравила и остале младе гусларе: Андреја Бакрача, Василија Горановића, Ђорђија Ковачевића, Василија Радуловића и Јоване Вучетић, за сада једине дјевојке у овој школи, оформљеној са жељом да се његује и чува вјера,традиција и српски језик, а љубав према нашем народном инструменту пренесе на млађе генерације.
Низали су стихови пјесама: "Погибија попа Мила Јововића“, "Атентат на Мјетичку, погибија Смаил аге“, "Стари Вујадин“, "Опет Свети Саво“, "Први мегдан сердара Јола Пилетића“, "Владика Раде“, "Свети Саво“.
Публика је поздравила пјесме, које су уз струне гусала пјевали гости из Вишеграда, из Гусларског друштва "Вожд Карађорђе": народни гуслар Винко Планић, млади Марко Нинковић и народни гуслар Бранилав Трифковић.
Добродошлицу на сабрање око светих српских гусала љубитељима гусала и епске поезије пожелио је народни гуслар Славко Горановић.
"Ми у Друштву црногорско-руског пријатељстватрудимо се да ова наша дјеца и омладина што бољенауче и напредују у овладавању технике гуслања. Ја им од срца желим да наставе да буду вриједни, да воле гусле и епску поезију, јер су нас гусле увијек окупљале и окупљаће надаље на свим просторима гдје год има српског рода“, казао је Горановић.
Он је уз струне гусала отпјеваопјесму "Русијо, мајко наша света“ епског пјесника Славка Перошевић, а вече је завршено саборним пјевањем свих учесника пјесме "Донски козаци“ поменутог аутора.
У програму су учествовали и рецитатори: Немања Требјешанин и Ива Горановић, те здравичар Ђуро Кривокапић.