Skip to main content

Тројичиндан прослављен у манастиру Брезојевица код Плава

Епархија будимљанско-никшићка
17.06.2019.
Вијести

Светом Архијерејском Литургијом, ломљењем славског колача и славском трезом,  саборно и молитвено је у манастиру Брезојевица, прослављен празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетница – Тројичиндан, у недјељу 16. јуна 2019, коме је посвећена ова древна светиња, иначе метох манастира Високи Дечани.

Тројчиндан прослављен у манастиру Брезојевица код Плава

Свету Литургију, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије и уз молитвено учешће вјерног народа плавске Жупе, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Велики празник, којим се слави спомен на догађај Силаска Светог Духа на апостоле и ученике Христове, ријечима архипастирске бесједе сабранима је честитао Епископ Јоаникије, који је казао да је Педесети дан послије Васкрсења, Господ Исус Христос ниспослао Светим апостолима, окупљеним у молитви на Сиону, Духа Светог, и обукао их у силу са висине, у силу Божје истине, правде, љубави, оспособио их да проповједају Његово јеванђеље по цијелом свијету.

„Док су били сабрани на молитви, као што им је Господ то савјетовао и заповједио, одједном су осјетили као дување вјетра и огњени језици са неба силазили су на сваког од апостола. То је био видљиви знак присуства Светог Духа и апостоли, примајући огањ са неба, примајући благодат Светог Духа, која очишћује ум, срце и цијело биће, просвећује мисли, у срце улива храброст, пуноћу вјере и истине Божје, они су, тада, видјели, осјетили и сазнали шта је Господ мислио када је говорио да ће их обући у силу са висине“.

„Обукао их је Божанском силом и њих, људе од крви и меса, учинио као анђеле Божје који су облетјели цијелу тадашњу васељену да проповједају васкрсење Христово и Његову благу ријеч свим народима“, казао је Владика Јоаникије.

Нагласио је да се тај догађај догодио прије 2000 година, а, ми, данас, сабрани у цркви Свете Тројице манастира Брезојевице, метоха Високих Дечана, продужавамо тај празник данашњим слављем, које није обично понављање и прослављање, зато што је дејство Божје, по ријечима Његовог Преосвештенства, увијек ново, божанско и стваралачко, увијек нас приближава Богу и сједињује једне са другима.

„Сједињује нас у истини, правди, љубави, доброти, честитости, а то је оно што је људима потребније од насушног хлеба од којег живимо свакодневни живот. Прави живот је у овом заједништву у љубави, али, правог, истинитог, заједништва међу људима нема без присуства Божјег. Ми се сабирамо око Господа Исуса Христа, Бога живог, обједињујемо се Његовом истином, Његовом правдом и Његовом љубављу, која прожима наша срца и оспособљава нас да љубимо једни друге“, бесједио је Преосвећени Епископ и додао да су, у овај дан, људи разумијевали једни друге, иако су били из разних народа, како је сишао Дух Свети настало је чудесно разумијевање међу људима разних народа и разних језика, зато што је Господ био међу њима.

„Он им је дао да свак разумије језик другога и како онај други говори, да се њему тај туђи језик чини својим и да се у потпуности разумију они, који се до тада нијесу могли разумијевати. Такви су дарови Божји, а то нам свједочи да су сви људи, сви народи, дубље гледано, једно. Сви смо род Адамов, потомство Адамово и било би најприродније да се разумијевамо“.

„То нам свједочи када је Господ присутан својом истином и својом љубављу да се ми, тек, тада разумијемо и имамо истинско, право заједништво. Зато, када се окупљамо око Господа, око наших светиња, ту се, на истински начин, обједињавамо. У свијету се дијелимо по разним основама, разним интересима, партијама, склоностима, али обједињавање у Цркви је драгоцјеније од свега“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и поручио:

„Нека Дух Свети, Који је у виду огњених језика сишао на Свете Апостоле и очистио их од сваког гријеха, просвијетлио их, оснажио, оспособио, окрилатио, нека и нас освети, очисти и оснажи, нека нам дарује духовно и тјелесно здравље и нека нас укријепи да љубимо једни друге, да се зближавамо, увијек, у љубави Божјој, у правди и истини Божјој и да тако духовно напредујемо“.

Након свете Литургије, у Светосавском дому, уприличена је славска трпеза на којој је освештан и преломљен славски колач. Домаћин славе било је братство Дашић.