Skip to main content

Српске саборнице и памтише - гусле

Епархија будимљанско-никшићка
30.06.2016.
Вијести

Монографија "Српске саборнице и памтише - гусле“ Жељка Чуровића Лисанског промовисана је уочи празника Видовдана, у понедјељак 27. јуна 2016, у Друштву црногорско-руског пријатељства „Свети Ђорђе“ у Никшићу.

Српске саборнице и памтише - гусле

Уводну ријеч вечери, у име домаћина, дао је професор Јанко Јелић, који је казао да се ова промоција нимало случајно није десила уочи Видовдана, једног од најзначајнијих датума у историји српског народа.

"Говорити о гуслама, а не поменути Видовдан и Косово је бесмислено, јер наша историја и наш идентитет почињуи почивају, и у овом новијем облику, на Косову и са Видовданом. И наше гусле су рођене на Косову, иако су гусле постојале много прије Косова и прије него што се Срби помињу у историји, али би данас, вјероватно, стајале у неком етнолошком музеју да није било Видовдана и Косова који су родили те нове гусле. Гусле су нам пренијеле знање и наук које нас чине оваквим какви смо данас,колико се год многи данас упињали да то наслеђе забораве“, рекао је Јелић.

Српске саборнице и памтише - гусле

Професор Веселин Матовић је оцјениода су гусле данас презрене у српском народу и оптужене као једна од главних препрека на путу у Европу. За подизање овакве оптужнице против гусала постоје, сматра Матовић, три разлога: политичко-идеолошки: уз гусле одувијек пјевало у славу Бога и Светитеља, културолошки: као израз помодарства и снобизма оних "префињених“ музичких "зналаца“ које трнци подилазе на звуке нове црногорске химне и психолошки: као израз "комплекса инфериорности“ оних који осјећају да су на супротној страни од онога што гусле славе и величају.

"Гусле можда и јесу у музичком смислу неиздашан инструмент, као, уосталом, и сви народни инструменти, али заблуда је да су оне због тога нападнуте. Оне су нападнуте јер су биле и остале најпоузданији чувар духа слободе, непокорности и памћења у српском народу, тих највећих непријатеља новог робовласничког поретка који незаустављиво осваја планету. Због њих је нападнуто и име српског језика, и ћирилица, и Српска православна црква и цјелокупно српско културно духовно насљеђе“, сматра Матовић.

Српске саборнице и памтише - гусле

Према његовим ријечима епска народна поезија није забавна пјесма, није фолклор, већ је то образац, формула духа једног народа, то је културно добро од посебног значаја због чега се, у њеном стварању, не смије падати у баналност и приземност.

'Гуслање је сакрални чин. Трепетно стање код слушалаца док слушају гуслара, слично је оном на Литургији. Жртвовање с вјером у васкрсење, то је чин литургије, али зар нам о истом и гусле не говоре. Отуда, дакле, из те крсноваскрсне вјере и та њихова несаломива пркосност, зачикавање и хватање у коштац са угњетачким силама, једнако – била то Отоманска или данашња „Америчка“ царевина. Из тога су гусле и настале, у томе је и смисао њиховог постојања“, истакао је Матовић.

Српске саборнице и памтише - гусле

Аутор промовисане књиге, пјесник, новинар и гуслар Жељко Чуровић Лисански је подсјетио да су прве гусле на нашим просторима пронађене у шестом вијеку код словенских ратника у околини Ниша. Кроз шестовјековно вријеме мрака, усменим предањем, уз звуке гусала, правили смо народни еп и у њему налазили спас.

'И данас би духовни слијепци хтјели у Европу без гуслара и Гусала. Кажу им њихове физичке очи, није европски гуслати у миленијуму технике и свакојаких сокоћала која све више човјека отуђују од других људи, али и од себе самога. Гусле немају дигитална својства, не емитују радиоталасе и не зраче електромагнетним пољем."

Српске саборнице и памтише - гусле

"Но, није то кључни разлог због кога би нововјеки евроцентрици без Гусала у европске интеграције. Најопасније својство Гусала са становишта те мањине, лежи у необичној чињеници да су Гусле носилац идентитета једног народа кога треба прекостимирати и покрстити у неки од модела из резервата транзиционих сурогата. Док се Гусле чују, европска анестезија овдашњег типа не дјелује, материјал за транзитну трансформацију је свјестан ко је, шта је и одакле је – и та самоспознаја о сопственој аутентичности, историчности и култури му је блиска и неопходна као ваздух“, поручио је Чуровић.

Књига "Српске памтише и саборнице гусле“, представља зборник текстова око 150 аутора, међу којима и најзначајнијих имена наше књижевности од Патријарха Павла, Владике Николаја, Митрополита Амфилохија, Иве Андрића, Милоша Црњанског, Матије Бећковића, Мира Вуксановића и других.

Српске саборнице и памтише - гусле