Најава Доласка Копије Иконе Пресвете Богородице Тројеручице у Кличево

Са великом радошћу најављујемо долазак вјеродостојне копије иконе Пресвете Богородице Тројеручице у Кличевo у Никшићу, као и низ догађаја који ће пратити овај значајан догађај са гостом нашег Васељенског радија “Светигора” протојерејем ставрофором Велимиром Јововићем парохом страшевинско-старотребјешкокличевским.

Најава Доласка Копије Иконе Пресвете Богородице Тројеручице у Кличево

У суботу, 20. јула, икона ће бити свечано дочекана у храму Светог Ђорђа у Подгорици у 19:00 часова, гдје ће остати до недјеље вече. Потом ће бити пренесена у Саборни храм Васкрсења Христовог, гдје ће остати до уторка вече, након чега ће бити пренесена у цркву Свете Текле у Даниловграду.

Светковина иконе Пресвете Богородице Тројеручице обиљежиће се у четвртак, 25. јула, светом литургијом у Саборној цркви у Никшићу.

Посебно значајан догађај биће долазак игумана манастира Хиландара, архимандрита Методија, са братијом 29. јула. Игуман ће предводити литију од Саборне цркве Светог Василија до цркве у изградњи у Кличево, гдје ће икона бити смјештена у адекватан трон, реплику хиландарског трона.

Дана 30. јула у 8:00 сати, свечана архијерејска литургија обиљежиће долазак иконе. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије, Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички и администратор загребачко-љубљански г. Кирило, те Владика захумско-херцеговачи г. Димитрије заједно са архимандритом Методијем и бројним свештенством, присуствоваће овом догађају.

Подсјећамо да је године 2010. купљена земља за изградњу цркве у Кличеву, највећем приградском насељу у Црној Гори са око 15.000 становника. Изградња цркве започела је 2017. године након добијања дозволе, а радови су се интензивирали прошле године уз благослов Мајке Божије и прилоге вјерника.

Црква ће имати двије етаже: крипту и велики саборни храм Пресвете Богородице Тројеручице изнад крипте. Све активности везане за изградњу цркве одвијале су се уз благослов надлежног епископа, Његовог високопреосвештенства, егзарха свештеног Трона пећког, Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Методија, као и манастира Хиландара.
Прије двије године затражен је благослов за израду вјернодостојне копије иконе Тројеручице, која је недавно завршена. Прилози за ову драгоцјену икону прикупљени су са великом пажњом, а икона је већ стигла у Црну Гору. Тренутно је изложена вјерницима у манастиру Острог.

Позивамо све вјернике да присуствују овим свечаностима и узму благослов вјеродостојне копије иконе Пресвете Богородице Тројеручице.

Извор: Светигора