Празник Пресвете Богородице Тројеручице у Хиландару

Братство Свете царске српске лавре Хиландара свечано и молитвено је прославило празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице. Гост манастирског братства био је Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Исихије. Молитвено празновање Небеске Заштитнице и Игуманије манастира отпочето је свеноћним бдењем, након кога је служена Света архијерејска Литургија којом је началствовао владика Исихије.

Празник Пресвете Богородице Тројеручице у Хиландару

Манастирском панагиру присуствовали су и представници неколико светогорских манастира, као и монаси из скитова и келија, свештенослужитељи из СПЦ, поклоници из Србије и других земаља. За десном певницом појао је старац Дамаскин из Новог Скита са својим монасима, док је за левом певницом појала братија из хиландарске келије Светог Николаја „Буразери“. Након Свете Литургије, у манастирској трпезарији послужена је славска трпеза.

Дечји дар Хиландару

На данашњи празник, икону Тројеручицу краси и посебан дар, цветни украс од папира који су израдила деца. Деца, узраста од 5 до 14 година, учесници ликовне радионице „У наручју Хиландара“, у оквиру подухвата „Хиландар српској деци“, у организацији Добротворно-образовног удружења Светог манастира Хиландара Теофил 1198, из Чачка, направила су цветни венац за хиландарску икону Богородицу Тројеручицу. Примивши поклон, игуман Методије изразио је велику захвалност деци на труду и љубави.

Фото: монах Милутин Хиландарац, Бојан Старчевић

Извор: hilandar.org