У Пљевљима је, у четвртак 28. јануара 2016, одржана Светосавска академија коју су организовали Епархија милешевска, Српски национални савјет Црне Горе и Српски културни центар "Патријарх Варнава“.
Свечаност је, у препуној сали Дома војске, благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.
"Велико је дјело Светог Саве које је он извршио у вријеме свог земаљског живота. Од Бога надахнут, од Бога обдарен и освећен он је, за вријеме свог земаљског живота, био прави апостол, од Бога послан свом српском роду и својој отаџбини. Али, његово дјело није се завршило са његовим упокојењем него се наставило када је он из овог живота прешао у наручје Божје, јер се пројавио као Небески заступник, покровитељ и надахнитељ своје пастве кроз сва времена, ево, осам вјекова“.
"Пошто Светог Саву прослављамо и као школску славу желим да кажем да све оно што је најљепше у нашој култури, у нашој традицији, у нашој писмености, умјетности, то је све ослоњено на Светосавске корјене и Светосавске темеље. У Црној Гори највећи домети културни и просветни од Цетињске штампарије, штампарије Божидара Вуковића, до „Горског вијенца“ и „Примјера чојства и јунаштва“ све то извире и настало је на темељу који је поставио Свети Сава“, рекао је Владика Јоаникије.
Он је додао да се и град Пљевља може похвалити следбеницима и настављачима писмености и духовности Светог Саве.
"Овдје, у Пљевљима имате великог следбеника Светог Саве и настављача његове писмености, а то је Преподобни и Богоносни отац Гаврило Тројичанин. И манастир Свете Тројице Пљеваљске собом свједочи и представља продужено житије Светог Саве, велика духовна школа и културна радионица кроз сву историју од настанка. Наравно, треба увијек поменути и наследника Светог Саве који је родом из Пљеваља блаженопочившег, а и светог, слободно можемо рећи, исповједника вјере православне Патријарха Варнаву Росића. На нас јак утисак остављају ове светосавске академије које организујемо у Црној Гори, које наш народ толико воли, које дају снагу и одушевљење младом покољењу, а и нама старијима, свима који његују памћење и поштују наше корјене и темеље“, поручио је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.
Академији су присуствовали представници културног и друштвеног живота Пљеваља, међу којима и предсједник општине г. Мирко Ђачић.
Светосавску бесједу казивао је протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор богословије "Светог Петра Цетињског“ на Цетињу.
У програм су учествовали: хор "Свете мати Анастасије“, трио Пековић-Јаковљевић, КУД "Пљевља“, етно појци из Српског Сарајева, дјечији хор и пјесник Благоје Баковић.