Епископ Јоаникије одржао предавање на тему „Светосавско духовно наслеђе у Црној Гори“

У суботу, 15. фебруара 2020. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије у Подгорици је одржао предавање на тему „Светосавско духовно наслеђе у Црној Гори“.

Епископ Јоаникије одржао предавање у Подгорици

Предавање је одржано у Плавој сали Српске куће, а ораганизовале су га Информативно-културни центар „Свети Сава“ и Српски национални савјет.

Владика Јоаникије је казао да ми ове године славимо 800 година од оснивања светосавских епархија у српским земљама, а међу њима и Зетске као митрополије црногорско-приморске, будимљанске и хумске. Истакао је значај Митрополије црногорске кроз историју, рекавши да је укидањем Пећке патријаршије цетињска Митрополија била једина српска епископија.

Он је указао на то да се много манипулиште историјским чињеницама, те да је то започето прије 50-ак година, а узело замаха прије двије деценије.