Манифестација „Дани патријарха Павла” настала је из колоније „Крст патријарха Павла” која се од 2016. одржава у Чачку. Патријарх Павле је био посебно везан за овај крај, будући да се његово духовно рођење одвијало, управо, у манастирима у околини Чачка, које је посјећивао све до краја свог овоземаљског живота. Као искушеник, боравио је у манастирима Вујан, Тројице и Благовештење, у којем се замонашио 1948. године. Као искушеник у манастиру Вујан изрезбарио је дрвени крст, који се, и данас, чува у ризници тог манастира, и у вези с којим се и родила идеја о организовању колоније под називом „Крст патријарха Павла“.
„Дани патријарха Павла“ се одржавају на још неколико мјеста: у Кућанцима у Хрватској, родном мјесту Патријарха Павла, у Гацку у Републици Српској, од ове године у Никшићу, у Епархији будимљанско-никшићкој, за шта је добијена сагласност и благослов Синода СПЦ, а, са идејом и по благослову Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, и у Призрену, гдје је блаженопочивши Патријарх Павле постао Владика, чији живот и најдубља осјећања су везана за Косово и Метохију.
„По благослову Преосвећеног владике Јоаникија, одређено је да „Дани патријарха Павла“ у Никшићу буду одржани током Васкршњег поста, како је Његово Преосвештенство образложио, зато што је Патријарх Павле био велики искушеник и предан посту“, информисала нас је проф. др Јелица Стојановић, предсједник Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори.
Дефинисано је да датум одржавања манифестације буде 14. април. Сабрање ће почети Литургијом, опет, како је навела Стојановић, у складу са Патријарховом преданошћу молитви и црквеном животу. Истог дана, увече, у Парохијском дому, биће уприличен културно-духовни програм, који је у највећем дијелу осмишљен.
У знак поштовања према човјеку који је живео по Јеванђељу, вече ће отворити филм о Патријарху Павлу, којим ћемо се, истиче проф. др Јелица Стојановић, сјетити лика блаженог помена Патријарха Павла; наступиће црквени хорови, чуће се и ријечи поуке Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, што није једноставан посао, јер је свака његова ријеч, напомиње Стојановић, значајна, дубока и утемељена.
Епархија будимљанско-никшићка и Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори расписали су, поводом поменуте манифестације, литерарни и ликовни конкурс на тему „Наш патријарх Павле“ за ученика основних и средњих школа у Црној Гори.
Радови треба да буду достављени на адресе Епархије будимљанско-никшићке или Матице српске – Друштво чланова у Црној Гори, најкасније, до 20. марта. Потом ће жири обавити оцјењивање приспјелих радова и бирати најбоље, који ће бити изложени на манифестацији „Дани Патријарха Павла“ у Парохијском дому у Никшићу.
„Пет најбољих писаних састава и пет најбољих ликовних радова ученика основних школа биће награђено петнаестодневним боравком у љетњој школи пријатељства у Србији, док ће три најуспјешнија састава и три ликовна рада ученика средњих школа бити награђени једнодневним или дводневним излетом по српским светињама“, саопштила је Стојановић, наглашавајући:
„Матица српска - Друштво чланова у Црној Гори и Епархија будимљанско-никшићка су одлучили да награде и пет ученика из Ораховца са Косова и Метохије. Основци ће, као и ови из Црне Горе, добити као награду љетњу школу, а старијима ће бити уприличена посјета светињама у Црној Гори, највјероватније, манастиру Острогу. То ће бити прилика да се дружимо са дјецом из Ораховца, значајног центра у којем се задржао, још, увијек, велики број Срба, даће Бог, да их буде и више, а никако мање, иако живе у јако тешким условима, изоловани, у нимало пријатељски настројеном албанском окружењу. Они ће нам причати о томе када дођу код нас“.
Радове треба доставити до 20. марта на адресу: Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори, Римски трг 50/1, Подгорица или Епархија будимљанско-никшићка, Трг Шака Петровића 1, Никшић.
„Обрадовало би нас да манифестацију „Дани Патријарха Павла“, јер Патријарх Павле не би требало никоме да смета, напротив, директори школа, наставници српског језика и они који се баве ликовном умјетношћу препознају, препознају значај сусрета дјеце са Патријархом Павлом и његовим дјелом, те је прихвате, не стављајући себи препреке, као што ни ми никоме препреке не постављамо“.
„До кога је год дошла информација људи се радују, јављају се многа дјеца и, сигурно, ћемо имати доста прилога, а што више то боље. Позивамо ученике основних и средњих школа да размишљају о овом Светом човјеку и његовом дјелу и шаљу нам своје прилоге. Наш Преосвећени владика Јоаникије ово је доживио као велику радост и сам је рекао да народ, већ, доживљава Патријарха Павла као свеца, хрлећи ка његовом почивалишту и молећи помоћ и благослов“, поручила је проф. др Јелица Стојановић.